Çin’deki iPhone X Tesislerinde Stajyer Öğrenciler Günde 11 Saat Çalıştırılıyor

Fahri Gün 22 Kas 2017 Teknoloji 803  0

Ortaya çıkan bir gelişme şok etkisi yarattı. Çin’de staj almak için iPhone X tesislerine giden öğrencilerin günde 11 saat çalıştıkları öğrenildi. İşin tuhaf tarafı bu bilgiyi veren kuruluş Apple! 

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden Apple, Çin’de çok sayıda fabrikaya sahip ve bu fabrikalarda stajyer çalışanlara da yer veriliyor. Fakat Çin’deki bazı Apple tesislerinde ilginç şeyler oluyor.

Apple’ın açıkladığı bilgilere göre Çin’de tedarikçi bir kuruluşta fazla mesaj yapmak zorunda olan öğrenciler keşfedildi. Apple, yaptığı analizler sonucunda bazı iPhone X tesislerinde stajyer öğrencilerin 11 saat kadar çalıştırıldıklarını anlattı. Bu konuda gerekli önlemlerin alındığı ifade edildi. Açıklamada öğrencilerin zorla çalıştırılmadığı, gönüllü olarak fazladan mesaji uyguladıkları parantezle belirtilsede yapılan ’11 saat çalışıyorlar’ açıklaması sonrası pek de etkili olmadı. Bunun farkında olan Apple, her ne kadar öğrencilerin rızasında olsada ve önemli katkı sağlıyor olsalarda 11 saat çalıştırılmalarının doğru olmadığının altını da çizdi.

Foxconn’dan Da Açıklama Geldi

Olay sonrası Foxconn cephesinden yapılan açıklamada şirketin politikasının stajyerlerin haftada 40 saatten fazla çalışmalarını onaylamadığını ifade etti. Fakat Foxconn, kampüslerin bazı bölümlerinde bu politakaya uyulmadığını kabul etti. Stajyerler için iş gücünün küçük bir bölümünü tek başlarına oluşturdukları kaydedildi.

Bunun sorumlusunun tedarikçi firma ve okul staj programını takip eden öğretmenlerin olduğu göz önünde bulundurulursa Apple tarafından yapılan bu açıklama esasında çok da şaşırtıcı değil. Fakat yine de Apple’ı marka değerinin zedelenmesi uğruna bu şekilde bir açıklama yapması doğru bir davranış.

İş Hakları Konusunda Eleştiri Alıyorlar 

Apple ve Foxconn’dan gelen bu açıklamalar sonrasında akıllara önceden yapılan eleştiriler geldi. İki şirket hakkında daha önce iş hakları gruplarından bazı eleştiriler ortaya çıkmıştı. Bu eleştiriler, Apple ve Foxconn tüzel kişiliklerinin reşit olmayan stajyer öğrencileri hem fazla mesai ile çalıştırdıkları hem de herhangi bir sağlık sigortası sunmadıkları şeklindeydi.  Apple, bu eleştirileri sona erdirmek için akıllı telefon parçaları tedarik bölümlerinde çalışan reşit olmayan işçi sayısını ciddi oranda azaltmıştı.

Etiketler: ,
Samsung, Kenya’ya 1000 adet tablet bağışında bulundu
Amper Hesaplama Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Para Kazanmaya Yarayan Uygulamalar
LED ve LCD Arasında Bulunan Farklar

Yorum Yapmayı Unutmayın :)