Chernobylite İncelemesi

Fahri Gün 25 Kas 2019 Oyun 698  0

Bir oyunun erken erişim aşamasında olması onu şöyle bir irdeleyemeyeceğimiz anlamına gelmiyor elbette ! Sizler için Chernobylite oyununu şöyle bir masaya yatırdık ve oyunun artı, eksi yönlerine değindik.

Bilindiği gibi günümüzde nükleer patlama hususu insanlığı endişelendiren önemli konulardan biri ve bu durum video oyunu alanına da yansımış durumda. Bunun örneğini Chernobylite oyununda net olarak görüyoruz. Bu oyun post apokaliptik bir dünyada, nükleer patlama sonrasını konu edinmekte ve oyun hem pek çok artıya hem de pek çok eksiye sahip.

Bol bol silah ve düşman

İlk olarak oyunda bir nükleer santrali basarak oynamaya başlıyorsunuz ve santrale sızarken bazı düşmanlarla karşı karşıya geliyorsunuz. Sonrasında santral içerisinde asıl hikaye başlıyor. Sizi şaşırtacak pek çok düşman ve silah göreceksiniz. Gerçekleşen Çernobil felaketinden geriye kalan dünyada hayatta kalmak için hızlı düşünmeli, zorluklara göğüs germelisiniz. Oyun henüz erken erişim sürümünde ancak pek çok özelliğiyle oyuncuyu daha şimdiden etkilemeyi başardığını belirtmek gerekiyor. Pek çok ayrıntının düşünülüp geliştirici tarafından dahil edilmiş olması oldukça hoş bir detay. Belli bir sağlık barınız bulunan oyunda radyasyon yüzünden bu bar zaman zaman aşağıya inebilir. Fazla radyasyon altında kaldığımız durumlarda bazı ilaçları ve yiyecekleri kullanarak radyasyonu giderebilmekteyiz.

No problem!

Chernobylite yapımında idare etmek zorunda olduğumuz bir ekip var. Bir görevden döndüğümüz zamanlarda bu ekiple yemek paylaşımı yapmaktayız. Yine de zaten oyunun açlık yönünden oyuncuyu fazla zorlamayacağını belirtmek gerekiyor çünkü genel itibariyle ucu ucuna da olsa yemek bulabiliyorsunuz. Sadece bazı ekstra anormal durumlarda yemek sorunu çekebilirsiniz.Ekibinizde yer alan elemanlara yetenek aktarabildiğiniz gibi yetenek de öğrenebiliyorsunuz. Diğer yeteneklere sahip olan kişileri bu yüzden değerlendirmenizi tavsiye ediyoruz. Oyunda bir savaş sistemi de bulunuyor ancak çok abartılacak bir yanı yok.

Silah çeşitliliği

Oyun toplam 3 silah içeriyor. Bu silahların arasında makineli tüfek ve pompalı tüfek de yer alıyor fakat makineli tüfeği hemen kullanmanız mümkün değil. Kullanabilmek için bazı aletlere sahip olmanız gerekiyor. Söz konusu aletler de çok kolay elde edilemiyor. Oyun size bazı etkinlikler de sunuyor ve bu etkinlikleri tamamladığınız zaman ekstra tecrübe puanları elde edebiliyorsunuz. Chernobylite size bir seviye sistemi de sunmakta olup seviyenizi geliştirebilmek için görevleri tamamlamanız ve rakipleri alt etmeniz gerekiyor. Bunları yaptığınızda ekstra tecrübe puanları elde ediyorsunuz. Seviye atladığınız zaman ekibinizden bir kişinin yeteneğine de sahip olabilmektesiniz ve bu da dikkat edilmesi gereken artılardan biri.

Suikast seçeneği

Oyunun mekinaklerinde gizlice öldürme seçeneği de bulunuyor. Bir düşmanı sessizce öldürebiliyorsunuz. Bunun için arkasından sessizce yaklaşıp boyunlarını kırabiliyorsunuz. Bu açıkçası standart bir oynanış mekaniği ve günümüzün pek çok oyununda kullanılmakta. Oyunun yapay zekasının bir hayli zayıf olduğunu ise bu noktada hissediyorsunuz. Çünkü mesela birden fazla düşmanı arkasından yaklaşarak kolayca öldürebiliyorsunuz üstelik dip dibe olmalarına rağmen. Oradaki kimsenin dip dibe olmalarına rağmen o saldırı sesini duymamaları gerçeklik duygusunu biraz öldürüyor. Öte yandan ilginç bir şekilde karakterler siz çayırın içerisinde çömelip dururken sizi görebiliyor. Bu da yeni dikkat edilmesi gereken eksilerden biri olarak ön plana çıkıyor.

Güçlü atmosfer

Oyun sahip olduğu atmosferle oyuncuyu kendisine çekiyor. Sanki oyunun içerisindeymişsiniz gibi hissetmenizi sağlıyor. Bu da bu tarz bir oyun açısından son derece önemli bir husus. Gerek görsellik gerekse ışıklandırmalarla oldukça güzel duran bir oyun. Bu konuda henüz erken erişim aşamasından kendisini sevdirmeyi başaran Chernobylite, özellikle bir oyunda görselliğe, atmosfere daha çok önem veren bir oyuncunun oldukça hoşuna gidecek türden bir yapım.

Ani FPS düşüşleri

Erken erişim sürecinde öne çıkan en önemli eksikliklerden biri bazı hataların bulunuyor olması. Özellikle ani FPS düşüşleri oyuncunun canını sıkabilir. Bazı görevlerde FPS 10’lara kadar düşebiliyor ki bu durum sistem gereksinimleriyle alakalı değil yani oyunun kendisiyle alakalı bazı FPS sorunları var.

Sonuç?

Netice itibariyle oyun gerek atmosferi gerek oynanışı gerekse sahip olduğu grafikleriyle oldukça güzel. Yapay zekanın zayıf olması önemli bir eksisi. Teknik bazı hatalar ise henüz erken erişim aşamasında olduğundan olağan karşılanabilir. Tam sürüm çıktığı zaman bu hataların pek çoğu zaten giderilmiş olacaktır.
Lost Records : Bloom And Rage Duyurusu Gerçekleştirildi
Oyunlarda Erken Erişim Versiyonu Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Oyun Kumandaları Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Rainbow Six Siege, Steam’de Büyük Bir İndirime Girdi

Yorum Yapmayı Unutmayın :)