Çan Eğrisi Sistemine İlişkin Bilinmesi Gerekenler

Fahri Gün 14 Kas 2022 İnternet 200  0

Yeni yazımızda çan eğrisi sisteminin ne olduğuna, çan eğrisi sistemiyle ilgili olarak bilinmesi gereken unsurlara değiniyoruz.

Çan eğrisi sistemini Türkiye’deki üniversitelerin çoğu kullanmaktadır. Bu sistem üniversitelerde uygulanan bir geçme notu sistemidir. Sistemin dayanağına göre notlar öğrencinin bireysel başarısından ziyade sınıfın genel olarak sahip olduğu ortalamayı ele almaktadır. Söz konusu ortalama bahsi geçen sınavın geçme notu olarak belirlenmektedir. Bu durum iyi ve kötü yanları beraberinde getirir.

Çan eğrisi bulunmayan bir sistemde örneğin geçme notu 75 ise CB harf notunu alarak sınavdan geçebilmektedir. Öte yandan çan eğrisi devreye girince her ders için belirlenen haf notu farklılık arz eder çünkü örneğin 75 aldığınız bir başka dersten bu kez CC alarak geçmiş sayılabilirsiniz.

Çan eğrisi sisteminde harf notları vize ve finallerden sonra belirleneceğinden her iki sınava da önem göstermek gerekir. Normal sınavın aksine bütünlemelerde çan eğrisi de kullanılabilir fakat bu durumda sadece bütünlemeye girmekte olan öğrencilerin ortalamaları alınacaktır. Yani çan eğrisi sisteminin hem düzenli çalışanlar için hem de sınavlardan düşük not alan, pek çalışmayan öğrenciler için faydalı bir sistem olduğunu söylemek mümkündür.

Çan eğrisinin öne çıkan avantajları:

  • Sınavlar zor olduğunda ortalama düşük olacağından çan eğrisi ortalaması öğrencilerin işine yarar.
  • Sınıf ortalaması düşük olduğundan öğrenciler düşük puanlar aldığında bile geçmiş sayılabilir.
  • Çan eğrisi olmayan bir sınavda AA almak çok zordur ancak çan eğrisi var ise duruma göre 70 puanla v.b. ile de AA harf notu almanız mümkün olacaktır.
  • Akademisyenler çan eğrisini olumlu bir faktör olarak kullanarak barajı düşürme yetkisine sahiptir. Böylece düşük baraj sayesinde dersten geçmek kolaylaşır.

Çan eğrisinin öne çıkan dezavantajları:

  • Eğer sınıf ortalaması yüksek ise 80 Puan bile harf notunun düşük olmasına sebep verebilir ve sınıfta kalma durumuna düşmenize neden olabilir.
  • Öğrencilerin birbirinden not saklaması , birbiriyle bilgi paylaşımında bulunmaması sonucunu beraberinde getirebilir.
İnternetten Öğrenilebilecek Yetenekler
DiCaprio’nun Rol Aldığı Başarılı Filmler
Aşıklar Buraya! En İyi Aşk Filmleri
Mac Adresine İlişkin Bilinmesi Gerekenler

Yorum Yapmayı Unutmayın :)