Campaign Mode Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Fahri Gün 25 May 2023 Oyun 170  0

Yeni yazımızda video oyunlarında Campaign Mode teriminin ne anlama geldiğine değiniyor, terime ilişkin olarak bilinmesi gerekenlere değiniyoruz.

Video oyunu dünyasında Campaign Mode teriminin anlamı Hikaye Modu şeklindedir. Oyuncuların hikaye ile seviyeleri, bölümleri tamamlamakta olduğu video oyunu modu olarak öne çıkmaktadır.

Daha çok tek oyunculu deneyime yönelik olarak geliştirilen hikaye modlu oyunların temel amacı, hazırlanmış hikayeyi oyun içerisinde oyuncu aracılığıyla ilerletmek ve oyunun temel hedefinin tamamlanmasını ve böylece oyunun sona ermesini sağlamaktır. Günümüzde son derece gelişmiş durumda olan hikaye moduna sahip oyunlar yer almaktadır ve böylece oyuncular oyunun başında adeta film tadını alabilirler ve üstelik filmi kendileri oynuyor olurlar.

Hikaye modlu oyunlar ; Rol yapma oyunları, gerçek zamanlı strateji oyunları, birinci şahıs nişancı oyunları v.b. oyun türlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Hikaye modunun yapısı oyundan oyuna değişmektedir ancak genel itibariyle oyun içerisinde ilerledikçe seviyelerin daha zor bir hale geldiği veya görevlerin lineer bir ilerleyiş içerisine girdiği moddur. Pek çok video oyununda hikaye modunun anlatılması yoğun bir şekilde senaryoya dayandırılmıştır ve sinematik ögeler barındırmaktadır. Dolayısıyla hikayenin ilerletilmesi için film haline getirilmiş olan sahneler ve bunun yanı sıra seslendirmelere yer verilmektedir. Rol yapma oyunlarında oyuncunun sinematikler içerisinde yapacağı seçimler oyunun hikaye ilerleyişinde de etki etmekte, yapılan seçeneklere göre oyunun sonu değişkenlik gösterebilmektedir. Bu da rol yapma oyunlarının hikaye modlarında sahip olduğu önemli bir güç olarak kabul edilmektedir.

Hikaye modunun bulunduğu oyunlarda genelde açık dünya ögelerine de yer verilebilmektedir ve oyunculara ana hikayenin yanı sıra bazı görevler ve aynı zamanda farklı hedefleri tamamlama fırsatı sunulabilmektedir. Bu da hikaye moduna yeniden oynanabilirlik ve aynı zamanda derinlik kazandırabilen bir unsur olarak öne çıkmaktadır.

Hikaye moduna sahip olan belli başlı video oyunlarına değinecek olursak;

The Witcher 3

En başarılı hikaye moduna sahip rol yapma oyunlarından biri olarak kabul edilmektedir. Rivialı Geralt’ı kontrol ettiğiniz oyunda bir Witcherın yaşamına göz atıyor ve başından geçenlere tanık oluyorsunuz. Aynı zamanda oyunun hikaye modunun oyun içerisinde yapmış olduğunuz diyalog seçimlerine göre ilerlediğini belirtmek gerekiyor. Bu bağlamda The Witcher 3 oyunu deneyimlemeniz gereken video oyunlarından biri olarak öne çıkmaktadır.

Call of Duty Modern Warfare

İçerisinde hikaye modu da bulunan video oyununda kesitler halinde farklı savaş atmosferlerine katılıyor ve ekibiniz ile beraber ilerleyerek düşmanlara karşı savaşıyorsunuz. Oyun içerisinde çok sayıda ara sahne ve diyalog bulunuyor ve nihayetinde oyun büyük FPS deneyimi sunmasının ardından sona eriyor.

GTA V

Hem açık dünya deneyimi sunan hem de hikaye modu bulunan çok kaliteli bir oyun olarak biliniyor. Çıkışının üzerinden 10 yıllık bir süre geçmiş olmasına rağmen oyuncular tarafından hala büyük bir ilgi ile oynanıyor.

Assassin’s Creed Valhalla

Başarılı hikaye modlu oyunlardan biri olan AC Valhalla, açık dünya, RPG ve aynı zamanda seçenekli son gibi çok sayıda unsuru bir arada barındıran çok büyük bir oyun projesi olarak biliniyor. Günümüzde oynayabileceğiniz en başarılı hikaye modlu oyunlardan biridir.

NieR: Automata

Sunduğu evren ile oyuncuları kendisine hayran bırakan oyunda makineler ile insanların arasındaki ilişkinin doğası keşfedilirken, felsefi bir anlatıya tanık oluyor, büyük bir RPG ve aksiyon deneyimi yaşıyorsunuz.

Oyunlarda Başarım Sistemi
Hogwarts Legacy: Secrets of the Restricted Section Tam Çözüm
Starfield Hileleri
Oyun Dünyasında Kapalı Beta Süreci Hakkında Bilgiler

Yorum Yapmayı Unutmayın :)