Call of Duty Vanguard İnceleme

Fahri Gün 24 Kas 2021 Oyun 289  0

Bu içeriğimizde Call of Duty Vanguard oyununu masaya yatırıyoruz. İşte oyuna dair ayrıntılar…

Call of Duty Vanguard oyununun piyasaya sürüldüğü platformlar Xbox One, Xbox Series X, PlayStation 4, PlayStation 5 ve PC olup, oyunun yapımcısı Activision, yayıncısı Activision Blizzard’dır. Çoklu oyuncu modu desteği bulunan oyununun türü first person shooter olup, meşhur Call of Duty serisi için piyasaya sürülen İkinci Dünya Savaşı temalı bir video oyunudur.

İkinci Dünya Savaşı temalı oyunları oldukça sevilen Call of Duty serisi, Vanguard oyunuyla aynı evrene adım atmakta ancak WWII yapımından tamamen bağımsız bir yapıda. Yani tamamen yeni bir Call of Duty oyunu olduğunu söyleyebiliriz. Oyunda dünyanın dört bir yanından Japonlara ve Nazilere karşı ayaklanma başlatan dört asker konu ediniliyor. Bu dört asker Vanguard ekibini oluşturmakta. Bu dört karakterin yolu kesişmekte ve Nazi Almanyası’na karşı harekete geçmekteler.

Oyunda zaman zaman çıkan sorgu sahnelerin sinematik açıdan gayet güzel gözükmekte olup film tadında ara sahneler sunuyor. Oyunun menü kısmı da bir film şeridi gibi tasarlanmış. Ancak oyunun ana hikayesi Modern Warfare, Black Ops Cold War gibi oyunlara nazaran daha kısa. Yaklaşık beş saat kadar ana süresi bulunuyor. Oyunda yer alan bazı bölümlerin biraz sıkıcı olduğunu ve oyunun bu nedenle çok da akıcı gelmeyebileceğini belirtmek gerekiyor.

Oyunda ekibin her karakterinin kendisine özgü fonksiyonları bulunmakta olup, ekibin liderliğini ise Arthur yapıyor. Arthur karakteri ekibine emir verme yetkisine sahip olup, böylece ekibin saldırması gereken yerlere ilişkin komutlar verebiliyor.

Oyunda yer alan modellemelere yeterince özenilmemiş gibi gözüküyor. Örneğin binalar ve pek çok nesne adeta rastgele yerleştirilmiş gibi duruyor. Yine de oyunun bazı bölümlerinde eşyalar çok güzel modellenerek yerlerine oturtulmuş. Özellikle ev eşyaları dönemin koşullarına göre ince düşünülerek eklenmeye çalışılmış.

Grafik bakımından etkileyici olmayı başaran Call of Duty Vanguard oyununda aynı zamanda animasyonlar da başarılı. Grafikler önceki oyuna nazaran daha da fazla geliştirilmiş. Berlin’de gece vakti savaşmak, güçlü grafiklerle yağmurun altında olmak , alanı çevreleyen ışıklar ve çeşitli patlamalar ile atmosferi yaşıyorsunuz. Ancak oyunun yapay zekasının yeterince iyi olmadığını belirtmeliyiz.  Düşmanları öldürmek fazla basit ve zaman zaman bazı buglar meydana geliyor. Yine de genel itibariyle başarılı savaş dinamiklerine sahip.

Oyunda genel itibariyle multiplayer haritalarına biraz daha özenilmiş olup, senaryo moduna ise yeterince özenilmediği anlaşılıyor. Multiplayer modunda küçük ve detaylı bir haritada veya yeni modlara sahip haritalarda oynayabiliyorsunuz. Dilerseniz 1 v 1, 2 v 2 veya 3 v 3 olarak mücadele edebiliyorsunuz.

Yaklaşık 50 GB kadar dosya boyutu olan oyunda zombi modu da yer almakta olup, oyunda sansür olmadığı için +18 olduğunu belirtmek gerekiyor.

Call of Duty Vanguard oyunu sonuç itibariyle grafik ve oynanış olarak iyi, hikaye ve yapay zeka bakımından biraz sönük olan bir oyun. Multiplayer modu eğlenceli ancak tekli bölüm tasarımlarında özensiz çalışılmış. 

NetHanesi Puanımız: 7.1 / 10

Lost Records : Bloom And Rage Duyurusu Gerçekleştirildi
Oyunlarda Erken Erişim Versiyonu Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Oyun Kumandaları Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Rainbow Six Siege, Steam’de Büyük Bir İndirime Girdi

Yorum Yapmayı Unutmayın :)