Buldozerler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Fahri Gün 03 Şub 2022 Teknoloji 243  0

Bu içeriğimizde buldozer araçları ile ilgili bilinmesi gerekenlere değiniyoruz. İşte konuya ilişkin ayrıntılar…

Buldozerler, toprağın taşınması amacıyla kullanılmakta olan palete sahip makine olup, halk arasında daha çok Dozer olarak lanse edilmektedir.

Buldozerin İcadı

Buldozerin icadı 1923 yılına dayanıyor. Söz konusu yılda ressam James Cummings ve çiftçi J. Earl McLeod ilk buldozerlerin tasarımlarını yapan isimlerdir. İlk buldozerlerin kopyaları günümüzde Morrowville Kansas Şehir parkında sergilenmektedir.

Üretimi

Bulldozer araçlarıyla ilgili olarak 1925’li yıllara gelindiğinde paletlere sahip Caterpiller 60 üretildi. 1940’lı yılların sonunda ise lastik tekerlekleri bulunan traktör buldozerlerin üretimine başlandı. Bu araçlar daha çok kanal kazmak , baraj yükseltmek işlerinde kullanıldı.

Buldozerler zaman içerisinde teknolojinin de gelişimiyle yeni yetenekler kazandı. Ön kısmında aşağı yukarı hareket edebilmek büyük ve güçlü bir kepçe bulunan buldozerler, bu kepçe bölümü sayesinde toprağı parçalayabiliyor. Toprağı daha rahat parçalayabilmesi için kepçe bölümünün alt kısmında bıçaklar bulunuyor. Bıçaklar toprağı tasfiye için uygun hale getirdikten sonra kepçe ile toprağın tasfiyesi gerçekleştiriliyor.

Buldozerin ön bölümünde bulunmakta olan kepçenin farklı çeşitleri bulunuyor. Örneğin bazıları daha eğik veya daha dik olabiliyor. Buldozerin kullanım amacına göre kepçe türü de değişkenlik gösterebiliyor. Örneğin ön kısmında, kepçenin altında yer alan bıçaklar kendi içerisinde üç farklı çeşide ayrılıyor. Toprağı ve plastik yığınlarını yarmak için kullanılan düz bıçak, kökleri sökmeye yarayan U şeklindeki bıçak , aşağı vurma suretiyle kullanılan bıçaklar gibi üç temel çeşidi bulunmaktadır. Buldozer günümüzde toprak işleriyle ilgili sıklıkla kullanılan ve işlerin çok daha hızlı yürümesini sağlayan önemli araçlar arasında yer alıyor.

Etiketler:
Netflix Hesabını Deaktif Etme Yöntemi
Dennis Ritchie Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Abandonware Anlamı ve Hakkında Bilgiler
Analog Cihazlar Hakkında Bilgiler

Yorum Yapmayı Unutmayın :)