Blizzard

Blizzard Eski İşletim Sistemlerine Veda Etti

ibrahim KIZILIRMAK 21 Tem 2017 Oyun 615  0

Oyun devlerinden biri olan Blizzard, son dönemin yükselen yıldızlarından biri olmayı başardı. Oyun dünyasında birçok farklı oyunla yer alan markanın şimdiyse yeni bir kararı gündem oldu. Alınan bu kararla beraber artık oyun devinin eski Windows sürümlerine izin vermeyeceği açıklandı. Windows XP ve Windows Vista işletim sistemleri için geçerli olacak olan kararın ardından kullanıcıların bu serilerden Blizzard oyunlarını oynaması mümkün olmayacak. Oyunların eski Windows işletim sistemlerinde tamamen engellenmesi sağlanacak. Ayrıca farklı yollardan oyunları onamak için kullanılacak olan yöntemlerin de önüne geçileceği açıklandı.

Blizzard Neden Böyle bir Karar Aldı?

World of Warcraft, StarCraft 2 gibi oyunlarıyla ünlenen yapımın neden böyle bir karar aldığıysa hemen açıklamalarda yer aldı. Firmanın böyle bir karar almasının nedeni olarak oyun desteği gösterildi. Bilindiği gibi Microsoft Windows XP ve Vista serilerine desteğini çok uzun bir süre önce kesmişti. Microsoft tarafından alınan karar sonrasında bu iki işletim sistemine de destek kademeli olarak kesilmiş ve uygulamalarda bu konuda bir bir adımlar atmaya başlamıştı. Birçok firmada konu hakkında açıklamalar yapmış ve eski işletim sistemine desteklerini kesmişti. Eski uygulamalara desteğin kesilmesinin hemen ardından oyunlar konusunda da aynı durum yaşanmıştı.

Blizzard

Benzeri bir kararı alan Blizzard ise yine hemen hemen aynı konuda karar almış oldu. Yeni oyun güncellemelerinin eski işletim sisteminde çalışmayacağı ve bu durumun tüm oyuncular için sorun yaratacağı açıklayan Blizzard firması, bundan sonra desteğini tamamen kesecek. Yayınlanan yeni güncellemelerin eski işletim sisteminde çalışmayacak olması oyuncuların çoklu oyuncu desteklerinde de sorunlar yaşayabileceğini gösteriyor. Böyle bakıldığı zaman oyun firmasının aldığı kararın doğru bir karar olduğunu görüyoruz.

Fakat oyuncular bundan ne kadar memnun kalacak bilmek şimdilik oldukça zor. Ayrıca bu kararın Windows 7 ve 8 serileri içinde yakın bir zamanda uygulanabileceğini belirtelim. Şimdilik oyun devinin bu kararı için Microsoft yeni bir açıklama yapmış değil. Fakat genel olarak baktığımızda yazılım devinin de istediğinin bu olduğunu biliyoruz. Daha önce yapılan açıklamalarda uygulama ve oyun desteklerinin de kademeli kesilmesinin firmasının desteklediği bir durum olduğunu biliyoruz.

Arkadaşlarınızla Beraber Oynayabileceğiniz 10 Mobil Oyun
Birbirinden Güzel 5 Uzay Temalı Video Oyunu
Steam Platformunda 2020’nin En İyi Oyunları Açıklandı
Steam 2020 En Çok Satan Video Oyunları

Yorum Yapmayı Unutmayın :)