Bir Astronotta Bulunması Gereken Nitelikler

Fahri Gün 27 Ara 2022 Teknoloji 154  0

Bu içeriğimizi daha çok astronot olma hayaline sahip olan okurlarımız için hazırladık. Bir astronotta mutlaka bulunması gereken niteliklere değiniyoruz.

Astronotluk günümüzün en fazla saygı duyulan ve elbette en nadir mesleklerinden biri. Uzay biliminin ortaya çıkması ile beraber uzay araştırmalarında yıllarca görev alan astronotlar kuşkusuz ki zor bir meslek icra ediyorlar ancak meslekleri bir o kadar da enteresan ve önemli. Ülkemiz de dahil olmak üzere pek çok ülkede çocuklar ve gençler astronot olma hayali kurmaktadır. Peki bir astronotta bulunması gereken nitelikler hangileridir? Sizler için değiniyoruz.

Astronot olabilmek için ilk olarak gereken sorumluluk bilincine sahip olmak ve bunun yanında gerektiği durumlarda insiyatif olabiliyor olmak gerekmektedir. Aynı zamanda dikkatli çalışabilecek olmak, titiz ve disiplinli davranabilmek, algıyı açık tutmak ve öğrenmeye istekli olmak gibi unsurlar astronot olmak için gereke niteliklerden diğerleridir.

Bir astronot olmak için kuşkusuz ki çok çalışılmalıdır ve bilimle ilgili olan bölümlerden birinden mezun olmak temel şartlar arasındadır çünkü uzayla ilgili olarak fizik, biyoloji, matematik gibi bilimle hakkında bilgi sahibi olabilmek gerekmektedir. Bunun yanında yabancı dil bilgisine sahip olmak gerekir. Yabancı dili yeterli düzeyde bilmek astronot olmak için aranan en önemli şartlardan biri olarak bilinmektedir.

Astronot olmak isteyen birinin görme keskinliğinin çok iyi olması gerekir. Uzay gibi ortamlarda görme keskinliği son derece önemlidir. Yine de gözlük kullanmak astronot olabilmek için tam anlamıyla bir engel olarak adledilemez. Yalnızca görme keskinliğinin yüksek olması bu hususta yeterli sayılmanıza imkan tanıyabilmektedir.

Astronot olabilmek için fiziki ve ruh sağlığı olarak yeterli seviyede olmak , stres altında çalışabilmek ve elbette gerekli astronot eğitimlerini almaya engel nitelikte olmamak gerekmektedir. Bunun yanında astronot olabilmek için 1000 saat boyunca uçuş gerçekleştirmiş olmak gerekir.

Bir astronotun mutlaka ekip çalışmasına yatkın olması ve aynı zamanda liderlik özelliklerine sahip olması gerekmektedir. Az önce bahsettiğimiz insiyatif alma durumu bu  hususta da devreye girmektedir.

Etiketler:
Netflix Hesabını Deaktif Etme Yöntemi
Dennis Ritchie Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Abandonware Anlamı ve Hakkında Bilgiler
Analog Cihazlar Hakkında Bilgiler

Yorum Yapmayı Unutmayın :)