Bip Sesi Gelip Açılmayan Bilgisayarı Onarma Yöntemi

Fahri Gün 01 Eki 2017 Bilgisayar 996  0

Düğmeye bastığınızda garip bip sesleri gelen ve açılmayan bilgisayarlar ile ilgili çözüm önerileri paylaşıyoruz.

Öncelikle bilgisayarların açılmamasının çok fazla sebebi olabileceği için bip sesi şeklinde tarif ettim ve bu forumlarda da yine bip sesi şeklinde geçer. Bip sesinden kastımız bilgisayarın açma kapama düğmesine bastıktan sonra bip seslerinin gelmesidir. Normalde bilgisayarı çalıştırdığınızda uzun uzun bip sesi duymazsınız veya belli aralıklarla sık sık gelen bip sesi duymazsınız. Ancak bilgisayarınız hem açılmıyorsa hem de bu şekilde bip sesleri geliyorsa bu bir donanım arızasına işaret olabilir.

Bilgisayarı başlatamadığınız problemler zaten genel itibariyle donanım arızalarına işarettir. Mesela RAM donanımlarını anakarttan söküp o şekilde bilgisayarı çalıştırmayı denerseniz bip sesleri gelir ve bilgisayar açılmaz. Bu diğer temel donanımlar için de geçerlidir. Bu gibi durumlarda yapacağınız en doğru şey eğer bilgisayar bileşenlerinden anlıyorsanız deneme yanılma yöntemini kullanmak, anlamıyorsanız da bilgisayarınızı bir teknik servise götürmek olacaktır.

Öte yandan anakartınızın kullanım klavuzu yanınızda ise mutlaka klavuzu açın ve bip sesi hatalarını bulun. Hatalara göre bip sesleri değşikenlik gösterir ve bu anakarttan anakarta değişir. Sizin anakartınızda mesela RAM takılı değilse üç kez artı ardına kısa bip sesi şeklinde uyarı veriliyor olabilir ve bu sizin klavuzunuzda yazar.

Aynı zamanda eğer bilgisayarı açmaya çalıştığınızda ekranda yazılar çıkıyorsa o yazıları da not edin ve akıllı telefonunuzdan o yazıları Google’da aratın. İlk önce Translate ile çevirip sorunun kaynağını kendiniz de bulabilirsiniz. Mesela ekranda size HDD aygıtının takılı olmadığına ilişkin bir uyarı veriliyor olabilir ancak siz İngilizce bilmediğiniz için bunu anlamadığınızdan sorununuzu çözümleyemezsiniz. Ekrana bir yazı gelmese bile yukarıda da ifade ettiğim gibi deneme yanılma yöntemini kullanarak bu tip sorunları çözebilirsiniz. Mesela HDD bozulmuşsa farklı bir HDD taktığınızda sorun düzelir.

 

Etiketler:
Ofis ve Okul İçin Kullanılabilecek Laptop Modelleri
Asus ZenBook 14 İncelemesi
Bilgisayarın iPhone’u Görmemesi Sorununu Çözme Yöntemi
Klasör Şifrelemek İçin Kullanabileceğiniz Programlar

Yorum Yapmayı Unutmayın :)