Biomutant İncelemesi

Fahri Gün 13 Tem 2021 Oyun 403  0

Bu yazımızda Biomutant video oyunu ile ilgili incelememizin sonuçlarını sizlerle paylaşıyoruz. İşte konuya ilişkin detaylar…

Experiment 101 tarafından geliştirilen ve yayıncılığını THQ’nun yaptığı video oyunu Biomutant, tekli oyuncu moduna sahip bir yapım olup, aksiyon rol yapma türündedir.

Biyolojik bir felaket nedeniyle evrimin basamaklarını hızlıca tamamlayan kemirgenlerin dünyalarını korumak için verdikleri mücadeleyi anlatmakta olan oyun, açık dünyası ve etkileyen grafikleri ile ön plana çıkan bir yapımdır.

Büyük şirketlerin meydana getirdiği atık problemi artık önüne geçilemez bir hal almıştır. Dünya insanlık için yaşanılamaz bir hale gelmiştir. İnsanlar gezgeni terketmek için planlar yapmış ve kemirgenler zamanla gezegenin baskın türü olmuştur. Kemirgenler de tıpkı insanlar gibi topluluklar halinde yaşıyor ve insanlık ile benzerlik gösteriyorlar. Oyunun konusu genel olarak bu şekilde.

Karakter oluşturma ekranıyla yapacağınız seçimlerle karakterinizin türünü, sınıfını, yeteneklerini belirliyorsunuz.

Oyunda karşılaştığınız kişilere karşı davranışlarınız karakterinizin dışarıya karşı aurasını da değiştiriyor. Örneğin bazı NPC’ler konuşmayı reddedebiliyor ve sizi tersleyebiliyorlar. Yapacağınız iyi veya kötü seçimlerin oyunda yansıması bulunuyor ancak bunun etkisiz seviyede olduğunu belirtmek gerekiyor. Örneğin bir NPC size kötü biri olduğunuzu söyleyip ardından sizden yardım isteyebiliyor. Öte yandan seslendirmeler karakterlerde genelde aynı ses tonuyla ve bu nedenle bazı NPC karakterlerini artık tek kişi olarak görmeye başlayabiliyorsunuz.

Oynanış tarafında hangi hayvanın DNA yapısına sahip olduğunuz, mutasyonunuzun hangi yönlerinizi güçlendirdiği gibi etkenler bulunuyor. Seçtiğiniz sınıf ise karakterinizin yapacaklarını belirliyor. Yine de ileride diğer sınıfların yeteneklerini de kullanabilmeniz mümkün hale geliyor.

Maceraya bir kılıç ve tabanca ile atılıyorsunuz ve elinizdeki silahlarla yapabileceğiniz hareket sayısı bir hayli kısıtlı. Çeşitli görevleri tamamlayarak veya seviye atlayarak kazanmış olduğunuz yetenek puanlarını elinizdeki silahların gücünü artırmak için kullanabiliyorsunuz. Silah tarafında oyuncuya etkileyici bir çeşitlilik sunuluyor. Tek elli, çift elli kılıçlar, çift elli sopalar gibi silahlar kullanabiliyorsunuz. Menzili silahlar arasında da pompalı tüfek, tabancı , otomatik tüfek gibi silahlar yer alıyor. Karakteriniz silahların yanında aynı zamanda mutasyonlardan da yararlanabiliyor. Psi güçleri ile düşmanlara zarar vermenin yanı sıra aynı zamanda ışınlanarak ortaya çıkarak, çıkmış olduğunuz yere hasar verebiliyorsunuz.

Dövüş sistemi kötü değil ancak yakın dövüşün biraz hissiyat eksikliği yaşattığını belirtmek gerekiyor. Oyunun başında düşmana vurduğunuzu bile zor hissetmektesiniz ve bu bir eksiklik olarak öne çıkıyor. Öte yandan menzilli silahlar ile desteklenen dövüş sistemi keyif veriyor. Oyunun ilk başlarında yetenekler eksik ve silahlar arası geçiş hareketleri bulunmuyor fakat oyunda ilerledikçe asıl performansınızı görebiliyorsunuz.

4 büyük ana düşmanı yenmenizi söyleyen bir ana görevi bulunan oyunda her bir düşman dünyanın dört bir köşesinde yer alıyor ve onları durdurabilmek için hazırlık yapanlara yardım etmek gerekiyor. Oyun içerisinde kabile savaşları bulunmakta olup düşman kabilelerin öncü karakollarını ele geçirmeye çalışıyorsunuz. Her karakol neredeyse aynı taktikler ile ele geçirilebiliyor. Eğer karakterinizin zeka seviyesini geliştirdiyseniz ikna kabiliyeti artmış oluyor ve karakol patronunu ikna ederek savaşmadan teslim olmasını sağlayabiliyorsunuz.

Üzerinizde koruyucu giysiler bulunmadan giremeyeceğiniz yerler bulunuyor. Bu yerler oksijensiz, zehirli gazın olduğu alanlar olabiliyor. Düşmanlar tip olarak oldukça çeşitli fakat sanki aynı düşmanlarla mücadele ediyormuşsunuz hissine kapılabiliyorsunuz.

Bir zamanlar insanların yaşadığı bir dünyada geçen oyun, bu nedenle içerisinde medeniyetten kırıntılar barındırıyor. Buna rağmen yanımızda kullanabildiğimiz pek çok elektronik cihaz bulunuyor. Oyun içerisinde yağmalanacak bölgelerin ve yapılacak etkinliklerin sayısı fazla olup açık dünyada gezmek de gayet keyifli. Grafik tarafında da gayet hoş bir oyun olup, manzarayı seyretmek isteyeceğiniz seviyede olmasada gayet iyi görseller sunuyor. Ancak yer kaplamaları kötü durumda. Yerler ve bazı duvarlarda kullanılan kaplamaların kalitesi zayıf. Eşya kaplamaları zaman zaman geç yükleniyor ve bu da bir eksi yön olarak nitelendirilebilir.

EDİTOR PUANI : 7.2 / 10

Oyunun yapımcısı büyük çaplı bir şirket olmamasına rağmen iyi iş çıkarmış. Ellerindeki imkanları iyi kullanmışlar. Belki biraz daha bekleselerdi birkaç eksikliği de giderip tam istedikleri gibi bir oyun ortaya koyabilirlerdi. Yine de oyunun yaklaşık 4 kez ertelenerek çıktığı düşünüldüğünde bunu göz önüne alamamış olmalılar. Sonuç itibariyle “İyi” diyebileceğimiz bir oyun olduğunu ancak “Çok İyi” şeklinde tabir edilemeyeceğini söyleyebiliriz.

Etiketler:
Lost Records : Bloom And Rage Duyurusu Gerçekleştirildi
Oyunlarda Erken Erişim Versiyonu Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Oyun Kumandaları Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Rainbow Six Siege, Steam’de Büyük Bir İndirime Girdi

Yorum Yapmayı Unutmayın :)