Bilgisayarlardaki Temp Klasörüne İlişkin Bilinmesi Gerekenler

Fahri Gün 16 Haz 2022 Bilgisayar 72  0

Yeni yazımızda bilgisayarlarda yer alan temp klasörüne ilişkin olarak bilinmesi gereken unsurlara değiniyoruz. İşte detaylar…

Windows yazılımına sahip olan bilgisayarlarda yer verilmekte olan Temp klasörü, bilgisayarda yer alan uygulamalara ait önbellek dosyalarını ve aynı zamanda çerezleri saklamaktadır. Temp klasörü dolduğu zaman bazı performans sorunları meydana gelebilmektedir.

Temp klasörü çoğu kez sistemce otomatik olarak temizlenmekte olup, devamlı kullanılan uygulamalara ait dosyalar tam olarak silinmediği zaman klasör zaman içinde performans sorunu meydana gelebilecek boyuta ulaşabilmekte olup, Android, ıOS, MacOS gibi işletim sistemlerinde de bu tür klasörler bulunmaktadır fakat isimleri değişiklik göstermektedir. Dosyaların büyük bir bölümü temel başlangıç ayarlarını içermekte olduğundan uygulamalar daha hızlı açılıyor. Temp klasörü AppData/Local/Temp ya da LocalAppData/Temp konumunda olmakla Windows arama çubuğu ile Temp araması yaparak bilgisayarınızdaki Temp klasörüne ulaşabilmektedirler. Temp klasöründe dosyalar işletim sistemi için hayati bir öneme sahip olmamaktadır. Herhangi bir dosya ya da klasörü siler gibi silme imkanınız vardır. Sileceğiniz zaman uygulamaların daha yavaş açılacağını ve bazı düzenlemeler yapmanız gerekeceğini söyleyebiliriz.

Temp klasörünü silmek için klasörün üzerine sağa tıklayıp siliniz. Windows Disk Temizleme aracını açarak silmek istediğiniz dosyaları seçiniz ve silme işlemini tamamlayınız. Veya CCleaner veya benzeri bir program indirerek bilgisayarınızı taratarak önbellek dosyalarını temizlediğinizde de yine aynı işlevi görecektir.

Temp klasöründe dosyaların saklanma amacının kullanıcıların yapmış oldukları işlemlere ait işlem hızını etkileyen basit ancak etkili dosyaların her seferinde yeniden oluşturulmasını engellemektir. Temp klasörü bir uygulamanın veya internet sitesinin açılma süresini iki kat kadar hızlandırabilir. Dolayısıyla Temp klasörünü silmeden önce bu unsuru göz önünde de bulundurmanızı öneriyoruz.

Etiketler: , ,
A Disk Read Error Occurred Sorunu Çözüm Yöntemi
Wo Mic Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Ekran Kartının Kaç GB Olduğunu Öğrenme Yöntemi 
PDFMerge ile PDF Birleştirme İşlemleri

Yorum Yapmayı Unutmayın :)