Bilgisayarın Seri Numarasını Öğrenme Yöntemi

Fahri Gün 21 Eki 2020 Bilgisayar 565  0

Yeni yazımızda bilgisayarınızın seri numarasını nasıl öğrenebileceğinize değinmekteyiz. İşte ayrıntılar…


Ev ağınıza bağlı cihazların envanterini oluşturmak veya bir sorunu giderebilmek, yedek parka siparişi vermek, teknik desteğe başvurabilmek için bilgisayar seri numarasını öğrenmek gerekebilir. Seri numarası aslında bilgisayar kasasının altına yapıştırılan sticker üzerinde yazar veya ankartın üzerindeki bulunur ancak stickerin söküldüğü durumlarda seri numarasını öğrenebimek için yazılımsal olarak uğraşmak gerekebilir.


Windows bilgisayarda seri numarasını öğrenme işlemi


Yapılması gereken ilk iş Windows işletim sisteminde Başlat bölümünü açmak ve sonra PowerShell I aratmaktadır. Artından üstte çıkan sonuca sağ tıklayıp Yönetici Olarak Çalıştırın. Seri numarasını bulabilmek için açılan ekranda Get-WmiObject win32_bios | select Serialnumber komutunu aratıp klavyenizden Enter tuşuna basın. SerialNumber bilgisini onaylayıp aygıtın seri numarasını bulabilmek için için Get-CIMInstance win32_bios | format-list SerialNumber komutunu girip tekrar bilgiyi onaylayın. Böylece işlem tamam. Eğer seri numarasını metin dosyası halinde dışa aktarmak istiyorsanız da Get-WmiObject win32_bios | select Serialnumber > PATH\TO\EXPORT komutunu girin ve bilgileri aktarmayı istediğiniz dosyanın yolu ile değiştirin.


CMD ile öğrenme:


Komut İstemini yönetici olarak açın ve ardından wmic bios get SerialNumber komutunu girip seri numarası bilgisi çıkınca onaylayın. Böylece bilgisayarınızın seri numarasını herhangi bir ek programa ihtiyaç duymadan kolayca bulmuş oldunuz.
Windows 11 Copilot özelliği otomatik olarak çalışması için tekrar teste alındı
Monster Markut M7 V6.2.4 incelemesi
Laptop Klavyesi Temizlemenin Püf Noktaları
Spotify Jam’ı Bilgisayarda Kullanma Rehberi

Yorum Yapmayı Unutmayın :)