Bilgisayarda Enerji Tasarrufu Yapabilmek İçin Uygulayabileceğiniz Yöntemler

Fahri Gün 13 Şub 2020 Bilgisayar 996  0

Bilgisayarınızın daha az enerji harcamasını sağlayarak hem ömrüne ömür katabilir hem de eğer dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız şarj ömrünü uzatabilirsiniz. Yeni yazımızda bu noktada önerilerde bulunacağız.

Eğer bilgisayarınızı sürekli çalıştırıyorsanız ve nasıl enerji tasarrufu uygulayabileceğinizi bilmiyorsanız bu yazımızı irdelemenizde yarar var. İşte bilgisayarınızın daha az enerji harcaması için yapmanız gerekenler:

Güç Yönetimi Ayarları

Bilgisayarınız bir süre boşta çalıştığı zaman uyku moduna geçebilir. Böylece çok daha az enerji harcar ve büyük bir tasarruf sağlamış olursunuz. Bunun için Güç Seçenekleri ekranına girmeniz gerekiyor. Güç Seçenekleri ekranına girebilmek için olarak Windows işletim sisteminizden Denetim Masasına girin ve Denetim Masası içerisinden Sistem ve Güvenlik kategorisine tıklayın. Sonrasında da Güç Seçenekleri menüsüne tıklayarak açılan sayfadan bilgisayarınızın güç yönetimi ayarlarını kendinize göre değiştirin.

Şarj Kullanımına Dikkat

Eğer bir dizüstü bilgisayara sahipseniz bilgisayarınızın şarjı tamamlandığı zaman şarj cihazını çekmeniz gerekiyor. Çünkü şarj cihazları bilgisayardan çekilmediğinde bilgisayarınız enerji harcamaya devam edecek ve böylece elektrik faturasını da kabartacaktır.

Bilgisayarı Tamamen Kapatmak

Eğer bilgisayarınızı kullanmadığınız zamanlarda tamamen kapatmak yerine uyku moduna alıyorsanız veyahut kilitli ekrana geçirip o şekilde bırakıyorsanız hata ediyorsunuz. Bilgisayarınızı tamamen kapatmanız gerekiyor. Tamamen kapatmadığınız taktirde enerji harcamaya devam edecektir. Tamamen kapatmak için Başlat > Kapat seçeneğine tıklayın ve çıkan uyarıda Bu Bilgisayarı Kapat komutuna tıklayarak kapatma işlemini tamamlayabilirsiniz.

Parlaklığı Düşürmek

Uygulayabileceğiniz yöntemlerden biri de ekran parlaklığını düşürmektir. Genellikle kullanıcılar akıllı telefonlarda ekran parlaklığını azaltırlarken masaüstü bilgisayarlarda buna gerek duymazlar çünkü bilgisayar zaten sürekli olarak prize takılıdır. Ancak enerji tasarrufunda bulunmak isteyen bir kullanıcının ekran parlaklığı konusuna epey dikkat etmesi gerekmektedir. Masaüstü bilgisayar kullansanız dahi monitörünüzün ekran parlaklığını azalttığınız zaman enerji tasarrufunda bulunmuş olursunuz.

Diğer Çevre Birimlerinin Bağlantısını Kesmek

Bilgisayarınıza takılı durumda olan kulaklık, mikrofon, gamepad gibi çevre birimi aygıtları çıkarmadığınız taktirde cihazınız fazla enerji tüketecektir. Dolayısıyla bu ürünleri kullanmadığınız zamanlarda bilgisayarınızda takılı bırakmamaya özen gösteriniz.
BIOS Pili Değiştirme Rehberi
Monster Kurucusu İlhan Yılmaz Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Grace Hopper Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Kioxia Exceria Plus İncelemesi

Yorum Yapmayı Unutmayın :)