Bilgisayar Pil Ömrünü Koruma Yöntemleri

Fahri Gün 20 Eyl 2017 Bilgisayar 902  0

Bildiğiniz gibi dizüstü bilgisayarlarda pil hususu büyük bir sorun. Ancak pil ömrünü uzatabilmek için yapabileceğimiz bazı tasarruflar var. Yeni yazımızda bu tasarruflara değineceğiz.

Bilgisayarınızın pil ömrünü korumak hususunda en önemli nokta arka planda çalışan uygulamaların kontrol edilmesidir. Eğer arka planda çalışan kullanmadığınız uygulama var ise kapatmalısınız. Ben özellikle antivirüs harici uygulamaların arka planda çok fazla çalıştırılmaması taraftarıyım. Uygulamalar ile işleriniz bittikten sonra Görev Yöneticisi ekranından görevlerini sonlandırmalısınız. Böylelikle pil ömrünüzü uzatabilirsiniz.

Ekranınızın parlaklığını ne kadar arttırırsanız ve masaüstünde ne kadar fazla öğe bulunursa cihazınızın pil ömrü o kadar kısalacak. Haliyle daha uzun süre şarj etmeden kullanmak için sade ve ekran parlaklığı düşük bir şekilde kullanmalısınız.

Video ve oyunlar şarj ömrünüzü kısaltırlar. Elbette video ve oyunları da kullanmaz isek bilgisayarın fonksiyonlarını tam olarak değerlendiremiyor oluruz. O yüzden size video ve oyun oynamayın demeyeceğim ancak en azından cihazınızı şarjı bittiğinde tekrar şarj edemeyecek bir konumdaysanız dikkatli olmanızda fayda var.

Güç Tasarrufu Moduna Geçin

Dizüstü bilgisayarınızda güç tasarrufu moduna geçerek daha az enerji harcamasını ve böylelikle şarjınızın daha uzun süre dayanmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için;

  • Denetim Masasına girin
  • Sistem ve Güvenlik alanına girin
  • Güç Seçenekleri yazısını bulup tıklayın
  • Güç tasarrufu modunu işaretleyin ve pencereyi kapatın

USB Cihazları

Son olarak USB cihazları hususuna değinmek istiyorum. Dizüstü bilgisayarlara pek çok cihaz bağlanabiliyor  mesela USB Flash Bellek, USB DVD okuyucu, USB Hard Disk ve benzeri pek çok ürünü bağlayabiliyorsunuz. Bizim size tavsiyemiz bu ürünleri kullandıktan sonra USB bağlantılarını çıkarmanız. Yani işiniz bittiğinde hala kabloları bilgisayarınıza takılı olmasın. Çünkü siz kullanmasanız bile enerji tüketebiliyorlar.

Etiketler:
Ofis ve Okul İçin Kullanılabilecek Laptop Modelleri
Asus ZenBook 14 İncelemesi
Bilgisayarın iPhone’u Görmemesi Sorununu Çözme Yöntemi
Klasör Şifrelemek İçin Kullanabileceğiniz Programlar

Yorum Yapmayı Unutmayın :)