Bilgisayar Kullanıcıları Açısından Sağlığı Koruyabilmek İçin İpuçları

Fahri Gün 01 Tem 2019 Bilgisayar 33  0

Teknoloji geliştikçe insanların cihazlarla birlikte geçirdiği zaman da büyük oranda artış gösteriyor. Ancak bilgisayar gibi cihazlarda çok fazla zaman geçirmek bazı sağlık sorunlarına neden olabiliyor.


Gün içerisinde bilgisayarda çok fazla vakit geçiriyorsanız o halde bazı sağlık kurallarına mutlaka uyum göstremeniz gerekmektedir.


Oturma Pozisyonuna Dikkat


Bilgisayar kullanıcıların en fazla dikkat etmesi gereken noktalardan biri oturma pozisyonudur. Yapmanız gereken ön kollarınızla ellerinizin düz bir çizgi oluşturmasını sağlamaktır. Ayaklarınız da düz bir şekilde yere basılı vaziyette durmalıdır. Omurganızı öne eğmeden oturmaya özen gösterin. Monitör ekranının üst çerçevesi kaşınızın hizasında olsun.


Ekranı Ayarlayın


Ekranınızı kendi zevkinize göre ayarlamanız önemlidir. Bu hususta monitörün konumu bir hayli önemlidir. Monitör karşınızda yamuk bir şekilde durmamalıdır ve ekran parlaklığı düşük olmalıdır. Ekran parlaklığı yüksek olduğunda gözlerinizi epey yorabileceğini unutmayınız. Aynı zamanda mavi ışık filtresi yazılımları da kullanabilirsiniz. Böylece gözünüz daha az yorulur.


Ortam Işığı


Işık hususu yalnızca ekran parlaklığı ile ilgili değildir. Monitörün bulunduğu odanın da karanlık olmaması gerekmektedir. Odanın sert flüoresan ile aydınlatılmaması gerekir ancak çok da karanlık olmaması gerekir yani loş ışık en idealı olacaktır.


Mola Verin

Bilgisayar başındayken belli zaman aralıklarında molalar vermeye çalışın. Örneğin dört saat boyunca bilgisayarın başında kalmayın. 45 dakikada bir veya en kötü ihtimalle saatte bir mola verin ve vücudunuzu hareket ettirerek kan akışınızın normale dönmesini sağlayın. Mola verdiğiniz zamanlarda mümkünse 5’er dakikalığına gözlerinizi dinlendirin.


Gözlerinizi Kırpın


Bir kişi bilgisayara baktığı zaman gözlerini çok daha az kırpacaktır ve bu da göz kuruluğuna, göz bozulmalarına neden olabilir. Bu gibi durumların önüne geçmek için düzenli olarak gözlerinizi kırpmanız gerekmektedir. Bunu bir alışkanlık haline getirmelisiniz.
Windows 10 Otomatik Sürücü Yüklemesini Kapatma İşlemi
Laptop Sisteminde RAM Yükseltme Rehberi
Windows Update Sorununu Onarma Yöntemi
Bilgisayar Ekranını Kablosuz Şekilde TV’ye Aktarma Yöntemi

Yorum Yapmayı Unutmayın :)