Bilgisayar Bilimleri Nedir?

Hakan Erbaş 02 Eyl 2017 Genel 565  0

Bilgisayar bilimleri kavramı hayatımızda şu an bulunduğumuz yüzyıl ile birlikte daha iyi yer edindi. İçinde alt iş kolları barındıran, günümüzün en gözde alanı.

Bilgisayar bilimleri, bilgi ve bu bilginin işlenmesi gereken teknolojiden oluşuyor. Bilgi, Dünya üzerinde her daim vardı ve başka yollar ile işleniyordu, taşınıyordu. Ancak bilgi o kadar çok arttı ki, kalem kağıtla hesaplanamayacak ve işlem yapılamayacak duruma ulaştı. Bu sebeple, bilgisayar bilimleri oluştu. İçinde her ne kadar bilgisayar kelimesi geçip bilgi bilgisayar yordamıyla işlense de, bu alan bilgisayarların çalışma prensiplerini incelemiyor. Daha çok bu işleme metodları üzerine çalışılıyor. Bu yüzden bir çok kesim, Bilgisayar yerine bilişim kelimesini kullanmayı tercih ediyor.

Bilgisayar Bilimleri, ana hatlarıyla, Bilgisayar Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği ve Bilişim Mühendisliği alanlarının birleşmesiyle meydana geliyor. Programlama, bilgi analiz, yazılım-donanım ilişkisi kullanılıyor ki bunlar demek oluyor ki Bilgisayar Bilimleri alanı çok çeşitli disiplinler barındıran, derya deniz bir alan.

Bu alanda kendini geliştirmek isteyen insanlar, her ne kadar okullarda eğitim alsalar da bu okul eğitiminin yeteri seviyeyi sağlamayacağının farkında olmalı. Sahip olduğu disiplinleri öğrenmek için, bireysel olarak da çok çalışmalı ve kendini geliştirmeli. Bir de bu uzmanlık gerektiren disiplinlerin neler olduğuna değinelim;

Yapay zeka, hesap kuramı, bilgisayar grafik, bioinformatik, ağ, güvenlik, robotik bu disiplinlerin başlıcalarını oluşturuyor. Bu disiplinlerin detaylarını ve bu alanlarda kendilerini geliştirmek isteyenleri, bu yazının devamı niteliğinde olacak olan yazımızda bulabileceksiniz.

Çağımızda kullanılan her şeyin, kesinlikle içinde bulunduğu bu bilgisayar bilimleri, daha çok gelişecek ve hayatımızı ele geçirecek gibi duruyor. Şu an dahi gün içinde kullandığımız tüm aygıtların, ilişkisini düşünebiliriz. Bakalım gelecek bu konuda neler getirecek.

Popüler Telefonlardan P20 Lite İçin Yeni Bir Güncelleme Çıktı
Videoyu Masaüstü Arka Planı Yapmak İçin Kullanılabilecek Yöntemler
Uygun Fiyattan Alınabilecek Yüksek Performanslı Bluetooth Hoparlörler
Zenfone 6 Tekrar Satışa Çıktı

Yorum Yapmayı Unutmayın :)