Biçerdöverler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Fahri Gün 26 Oca 2022 Teknoloji 253  0

Yeni yazımızda biçerdöver araçlarına ilişkin bilgiler veriyoruz. İşte konuya dair tüm detaylar…

Biçerdöver ilk kez 1835 yılında A.Y. Moore tarafından, biçme, dövme , harmanlama gibi hasat işlerini tek makinada toplamak amacıyla Michigan’da icat edilmiştir.

Yapılan ilk biçerdöver makinaların hayvanlar tarafından çekilmesi söz konusuydu. Ancak zaman içerisinde buhar gücüyle çalışan traktörler kullanıldı.

Biçerdöver makinelerinde biçme, dövme, harmanlama ve temizleme işlemlerini yapabilecek olan özel aletler bulunmakta olup, makine ekinleri kesip tanelerinden ayırır ve ekinlerin saplarını balya şekline sokar. Hasat işlemi başladığında ilk olarak döner kanatlarıyla ekin diplerinden kesilir. Döner burgularla da kesilen ekinler elevetörlerin bulunduğu kısma taşınır. Elevatörler ise ekinlerin baş kısımlarını biçerdöverin tambur bölümüne taşımakta olup, ekin tanecikleri tambur bölümünde harmanlaşır. Taneciklerinden ayrılmış olan samanlar, makinenin arka bölümüne taşınarak dışarı atılır.

Biçerdöver makinelerinin kullanımının asıl yaygınlaşması, Birinci Dünya Savaşı döneminde söz konusu oldu. Birinci Dünya Savaşı’nın ortalarına doğru tarım işçisi bulunması konusunda sıkıntı yaşandı. Bu nedenle biçerdöverin kullanımı da daha yaygın bir hale geldi. 1935 yılına gelindiğinde ise Allis – Chalmers şirketince tek kişinin kullanılabileceği biçerdöver makineleri üretildi.

Biçerdöver icat edilmeden öncesinde hasat işlemleri için geleneksel yöntemler kullanılıyordu. Bu hususta elbette insan ve hayvan kuvvetinden yardım alınıyordu. Sanayi inkılabı ise tarım alanında büyük gelişmeleri beraberinde getirdi. Tarımı kolaylaştıran küçük aletler ve makineler de üretilerek, tarım alanında önemli gelişmeler yaşandı.

Netflix Hesabını Deaktif Etme Yöntemi
Dennis Ritchie Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Abandonware Anlamı ve Hakkında Bilgiler
Analog Cihazlar Hakkında Bilgiler

Yorum Yapmayı Unutmayın :)