B2P Tanımı ve Hakkında Bilmesi Gerekenler

Fahri Gün 18 Ağu 2023 Oyun 212  0

İçeriğimizde B2P teriminin tanımına, B2P hakkında bilinmesi gereken detaylara ilişkin bilgiler veriyoruz ve PW2 ile arasında ne gibi farklar olduğuna değiniyoruz.

Oyuncuların bir oyunu peşin olarak satın alması ve ardından herhangi bir ek ödeme yapmaksızın oyunu oynamayı sürdürebilmesi anlamına gelen B2P, diğer oyunculara karşın rekabet avantajının yakalanması için oyun içerisinde satın alımları yapılabilecek Öde ve Kazan türündeki oyunlardan farklılık göstermektedir.

P2W ile B2P arasındaki temel farklar

B2P olan bir oyunda bir kez satın alma yaptığınız zaman ardından oyun içerisinde tekrar ödeme yapmanız gerekmemektedir. PW2 olan video oyunları ise oyun içi satın alımların olduğu yapımlardır. P2W olan video oyunlarında oyun içinde satın alımlarla elde edilebilen özel eşyalar veya yetenekler vardır. Bu durum aslında oyuncunun zaferler kazanabilmek için sürekli para ödemesini gerektirebilen bir durumdur. Bu da zaman içerisinde oyuncunun düzenli olarak oyuna ödeme yapması sonucunu doğurur ve haliyle geliştiricisi P2W bir oyun ile B2P oyuna nazaran daha çok para kazanabilir hale gelir. Ancak B2P oyunların da genelde tek seferlik de olsa yüksek fiyattan satıldığını belirtmek gerekir.

B2P oyun zaten satın alındığından, daha uzun süre oyunda kalmaya yatkın bir oyuncu grubu vardır. P2W oyunlarda ise düzenli para ödeyerek oynamak isteyen bir oyuncu oyundaki adaletsizliği farkederek oyuna karşı soğuyabilir ve oynamayı bırakabilir. Çünkü genel olarak daha fazla para verenin daha başarılı olduğu veya bir şekilde ayakta kalmayı başardığı bir oyun evreniyle karşılaşır.

B2P türünden video oyunları:

  • Diablo III
  • Overwatch
  • Left 4 Dead
  • The Elder Scrolls V: Skyrim
  • Dragon Age: Origins
Etiketler: , ,
GTA 5’de Arabanın Üstünü Açma Yöntemi
Assassin’s Creed Shadows Artık Sipariş Verilebiliyor!
Ghost of Tsushima’nın PC’ye Gelmesine Saatler Kaldı!
Meşhur Savaş Oyunu Battlefield 1 Büyük Bir İndirime Girdi!

Yorum Yapmayı Unutmayın :)