Atom Bombasını İcat Eden Robert Oppenheimer Hakkında Bilgiler

Fahri Gün 14 Eki 2023 Biyografi 104  0

Ürettiği atom bombasının günümüzdeki tehlikesi ve daha önce yol açtığı katliam nedeniyle bilim dünyasının en tartışmalı isimlerinden biri olan Robert Oppenheimer hakkında bilgilere yer vermekteyiz.

Amerika tarafından Japonya’ya karşı İkinci Dünya Savaşı döneminde büyük bir savaş suçu işlenmiş, Nagazaki ve Hiroşima’ya atılan iki atom bombası nedeniyle şehirler yok olmuş ve sivil halk öldürülmüştü. Söz konusu olayın başlangıcı ise Robert Oppenheimer’in atom bombasını üretmesi oldu. Bu yüzden bilim dünyasının en tartışmalı isimlerinden biri olarak kabul edilmekte olan Robert Oppenheimer, 1904 yılında New York’ta Dünyaya gelmiştir. 1888 yılında ailesi Almanya’dan göç etmiştir. Robert Oppenheimer’in babası Julius İngilizce bilmiyordu ve diploması yoktu. Fakat tekstil şirketine girip bir süre sonra para kazanmayı ve yönetici olmayı başardı. Ardından lüks bir semt olan Manhattan’a taşınan Robert Oppenheimer ve ailesi, böylece lüks bir yaşantıya başlamıştı.

İlkokulda Fransızca ve İngilizce’ye yoğun bir ilgi duyan Robert Oppenheimer, üçüncü ve dördüncü sınıfı toplam bir senede bitirmiştir. Fakat matematiği bir türlü anlayamıyordu. Fiziğe ve kimyaya aşırı merakı olan Robert Oppenheimer, Harvard Üniversitesi’ni 3 yılda bitirdi ve yüksek lisans eğitimine geçiş yaptı. Yüksek lisans eğitimi hususunda İngiltere’de yer alan CHrist’s College’a kabul edilen Robert Oppenheimer, Ernest Rutherford’a mektup yazıp laboratuvarında çalışma talebinde bulundu. Fakat bu hususta istediği cevabı alamadı. Ardından J.J. Thompson’a mektup yazdı ve ondan olumlu geri dönüş aldı. Fakat Thompson, Robert Oppenheimer’e önce temel laboratuvar kursunu bitirmesi gerektiğini belirtti ve bu şart koşuluyla kabul ettiğini aktardı.  

Hocasının masasına zehirli elma bıraktı

Robert Oppenheimer üniversite okuduğu dönemde hocasının masasına zehirli bir elma bıraktı ve bu ortaya çıktı. Ardından babasının büyük çabası ile okuldan atılmadı. İngiltere’nin ardından doktora için Almanya’ya giden Robert Oppenheimer, Göttingen Üniversitesinde teorik fizik ile ilgili eğitim aldı ve bu durum onun profesyonel hayatına yönelik adeta bir kırılma noktası idi. Fizik konusunda kendisini oldukça geliştirdi.

Şizofreni teşhisi kondu

Bir dönem “arkadaştan çok fiziğe ihtiyacım var” diye düşünerek fiziği hayatında tamamen merkezi bir yere koyan Robert Oppenheimer’a dotorlar tarafından şizofreni teşhisi kondu. Ardından çalkantılı bir döneme girdi ve fizikten biraz uzaklaştı. Aynı dönemde Robert Oppenheimer, bazı aşk ilişkileri içerisinde de bulundu ve kocasından ayrılan Katherine Harrison ile evlenerek çocuk sahibi oldu.

İkinci Dünya Savaşı Dönemi

Almanya 2. Dünya Savaşı sürecinde her yere saldırmakta ve ilk savaşta kaybettiği yerleri geri almak istemekte idi fakat bu kez ülkeler daha çok bilimsel güçle savaşıyordu. Amerika da Robert Oppenheimer’dan yararlanmak istedi ve onu takip etmeye başladı. Ardından Manhattan Projesi’nin başına getirilen Robert Oppenheimer, kendisi komünizme yakın olması ve hatta ailesinin de komünist lobilere üye olmasına rağmen görevinde idi ve Manhattan Projesi kapsamında New Mexico eyaletinde araştırma tesisinin kurulmasından sonra Trinity Deneyi isimli deney ile ilk nükleer bomba patlatıldı. Ardından Amerika, Nagazaki ve Hiroşima’ya iki atom bombası attı. Toplam 140.000 insan öldürüldü ve radyasyon nedeniyle nesiller yok oldu. Japonya, atılan atom bombalarının ardından teslim oldu. Ardından Robert Oppenheimer, bu işi sadece bilim uğruna yaptığı düşüncesini kabul ettirmeye çalışsada bir süre sonra yaptığı bir açıklamada “Herhangi bir basitleştirmenin, mizahın ya da şişirmenin ortadan kaldıramayacağı anlamda; fizikçiler günahlarını biliyorlardı. Üstelik bu, unutmaları mümkün olmayan bir bilgi.” İfadelerini kullanmasıyla dikkat çekmiştir.

Bir süre sonra Sovyetlerin yaptığı hidrojen bombasına karşın Amerika’nın da hidrojen bombası üretimine yatırım yapma isteğine karşı çıkan Robert Oppenheimer, projenin başına geçirilmesi için gelen teklifi reddetti. Bunun yanı sıra bomba projesinin iptal edilmesini sağlamak için çalıştı. Fakat bu çaba yeterli olmadı ve Amerika hidrojen bombası da yaptı. Aynı zamanda Robert Oppenheimer, ABD hükümeti tarafından projenin tamamlanmasını geciktirdiği için soruşturmaya tabi tutuldu ve önceden komünizme ilgi duyduğu da dosyasına eklenince görevlerinden alındı ve yalnızca Princeton Yüksek İnceleme Enstitüsü başkanlığında devam ettirildi. Yıllar sonra Robert Oppenheimer, atom enerjisi çalışmalarındaki başarılarından dolayı ABD hükümetince ödüle layık görüldü ve katkıları için teşekkür edildi. Robert Oppenheimer, 1967 yılında gırtlak kanseri nedeniyle hayatını kaybetmiştir.

Andrew Jassy Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Netflix’in Kurucusu Reed Hastings Hakkında Bilgiler
Gordon Moore Hakkında Bilgiler

Yorum Yapmayı Unutmayın :)