Assassin’s Creed Serisinde Oyuncuları İkiye Bölen Oyunlar

Fahri Gün 11 Oca 2018 Oyun 400  0

Yeni makalemizde Assassin’s Creed serisinde hakkında en fazla eleştiri yapılan, oyuncuları adeta ikiye bölen oyunları ele alıyoruz.

Assassin’s Creed 2

Bu oyun ilk piyasaya sürüldüğünde pek çok oyuncu neden Altair’in bulunmadığını, neden başka bir karaktere yer verildiğini sorguladı. Bazı oyuncular yeni oyunu çok beğenirken ciddi bir kitle de Altair ile devam edilmesinden yanaydı. Bu olay Assassin’s Creed serisindeki önemli bir fikir ayrılığıydı. Ancak kim bilebilirdiki bundan çok daha fenaları olacaktı?

Assassin’s Creed 3

Bu oyun, oyuncuları yine ikiye böldü ancak bu kez çoğunluk yeni karakterden memnun değildi. Assassin’s Creed 3, Amerika’nın kuruluşunu anlatıyordu ve oyunda yönettiğimiz karakter Kızılderili Connor’dı. Connor’ın soğuk ve agresif bir karakter olması oyuncuların ona pek ısınamamasına neden oldu. Ayrıca pek çok kişi Ezio üçlemesinin sürmesini istiyordu.

Bu arada Assassin’s Creed 3 şeklinde ifade edince bu oyunun serinin gerçekten de üçüncü oyunu olduğunu sanmayın. Bu oyundan önce farklı Assassin’s Creed oyunları da çıktı. Sıralama şu şekildedir: Assassin’s Creed 1, Assassin’s Creed 2, Assassin’s Creed Brotherhood ve Assassin’s Creed Revelations. Yani Assassin’s Creed 3 aslında serinin beşinci oyunudur. Assassin’s Creed 1’den sonra çıkan üç oyunda da Ezio ana karakterimizdi. Ezio’nun gençliğinden yaşlılığına kadarki dönem üç oyunda anlatılıyordu. Ezio karakteri oyuncular tarafından da çok sevildiği için fazlaca benimsenmişti ve bu üçlemenin ardından yeni oyunda Ezio’nun olmaması tepkilere neden olmuştu.

Öte yandan Assassin’s Creed 3’te seride pek çok ilk yaşandı. Bunlardan en dikkat çekenleri artık hayvanları avlayabilmemizdi ve gemi savaşları yapabilmemizdi. Pek çok oyuncu serinin kimliğini kaybetmeye başladığını düşünüyordu. Üstelik hikaye açısından da bekleneni veremeyen Assassin’s Creed 3, serinin suyunun yavaş yavaş ısındığını gösteriyordu.

Assassin’s Creed Black Flag

Bu oyun serinin en tartışılan oyunu olmuştur. Sebebi de oyundaki karakterimizin hem korsan hem suikastçi olmasıdır. Edward Kenway isimli bir karakteri yönetiyorduk ve Kenway oyunun başında bir suikastçiyi öldürerek onun kıyafetini çalıp suikastçi kılığına giriyordu. Oyun şu yönüyle seride bir ilkti: Gemi savaşları bu oyunda çok fazlaydı ve korsancılık oyunu gibiydi. Suikastçilik ise sanki yan görevmiş gibi duruyordu.

Oyunda korsan geminiz vardı ve gideceğiniz yerlere hep bu gemi ile gidiyordunuz. Keşfedilecek çok fazla ada vardı ve gemi gördüğünüzde yağmalıyordunuz. Yani tamamen korsan gibi yaşayıp oyunu o şekilde sürdürüyordunuz. Bu durum karşısında oyuncular tam anlamıyla ikiye bölündü. Pek çok oyuncu serinin artık farklı bir yöne kaydığını söyledi. Pek çok oyuncu da eski oyunların biraz sıkıcı olduğunu, yeni tarzın çok daha keyifli olduğunu savunuyordu. İşin ilginç tarafı ise Assassin’s Creed Black Flag’ın anketlerin çoğundan galip ayrılmasıydı. Günümüzde bile en iyi Assassin’s Creed oyununun hangisi olduğunu anlamaya yönelik bir anket yapılsa oyuncuların çoğu Black Flag’den yana oy kullanır. Çünkü oyun gerçekten çok zevkli ve eski oyunlara göre yapabileceğiniz çok daha fazla şey var. Ancak serinin orjinalliğini de bozduğu bir gerçek. Sonuç itibariyle bu durum çok büyük tartışmalara sebebiyet veren serinin oyuncuları ikiye bölen oyunu oldu.

Assassin’s Creed Rogue

Bu oyunda da yine bir ilk vardı. Oyun sırasında suikastçi bir karakteri yönetiyorduk fakat zamanla suikastçilerden ayrılıp düşmanları olan tapınakçılara geçecektik ve hatta beraber savaştığımız dostlarımız olan suikastçileri öldürmeyi hedefleyecektik. Çalıların arasında saklanan pek çok suikastçi de bizi öldürmek istiyordu. Bu durum seride yeni bir şey olduğundan pek çok oyuncuyu ikiye böldü. Aynı zamanda Black Flag oyununda olduğu gibi bu oyunda da korsancılık yapıyorduk ve bu kez çok daha büyük bir harita bizi bekliyordu.

Tüm bu gelişmeler pek çok tartışmaya neden olup oyuncuları ikiye bölmüştü ve seride belirsizlik vardı. Kesin olan tek şey ise Ubisoft’un kafasının karıştığının açık olmasıydı. Ve nihayetinde şirket yaptığı bir açıklamayla uzun bir süre yeni bir Assassin’s Creed oyunu üretmeyeceğini açıklamıştı. Akabinde de Origins ile karşımıza çıkmış, bu oyunla serinin köklerini anlatarak yeni bir sayfa açmaya karar vermişti. Bakalım önümüzdeki yıllarda seri nasıl şekillenecek?

Etiketler:,
Warframe Nintendo Switch Platformunda Milyonlarca Kişiye Ulaştı!
Hellblade Efsanesinin Yeni Bir Sürümü Konsollar İçin Çıkışını Gerçekleştirdi
Old Man’s Journey Neredeyse Bedava Oldu!
Eagle Flight Büyük Bir İndirime Girdi

Yorum Yapmayı Unutmayın :)