Assassin’s Creed 3 İncelemesi

Fahri Gün 08 Eki 2017 Oyun 920  0

Assassin’s Creed serisinden yeni bir AAA oyunu incelememiz ile daha karşınızdayız. Bu kez de Assassin’s Creed 3’ü enine boyuna inceledik.

Oyun dünyasının en özgün ve en kaliteli yapımlarından biri olan Assassin’s Creed’in çok sayıda oyunu bulunuyor. Assassin’s Creed 3’te bunlardan biri. Oyunun serinin eski oyunlarından en büyük farkı yeni bir karakter ile yeni bir coğrafyada mücadele ediyor olmamız. Aynı zamanda Desmond’un hikayesinin bu oyunda sonlanması da dikkat çekici bir unsur.

HİKAYE

Oyun 18.yüzyılda geçiyor. Konu olarak Amerikan Devrimi’ni konu edinmiş. Amerikan Devrimi’ni objektif bir biçimde aktarmaya çalışırken karakterimiz Connor’un hayatına değiniyor. Connor, vahşi topraklarda büyümüş yetenekli bir suikastçidir. Sorgulayan ve dik kafalı bir karakteri vardır.

GRAFİK VE SES KALİTESİ

Oyun özellikle PC platformunda çok kaliteli gözüküyor. Grafiksel açıdan önceki oyun olan Assassin’s Creed Revelations’dan da iyi gözüküyor ki hatırlarsanız onun da grafikleri gayet iyiydi. Bu yüzden AAA sınıfı bir oyuna yakışacak grafik kalitesine sahip. Bazı kaplama hatalarının dışında grafiksel açıdan problemsiz bir oyun. Ancak ses konusunda aynı şeyi söyleyemeyiz. Seste bazı senkronizasyon problemleri mevcut. Fakat bu oyunu oynamanızı engelleyecek düzeyde değil yani çok hassas değilseniz çok rahatsız etmiyor.

OYNANIŞ

Oyunda Assassin’s Creed serisinde bir ilk olarak gemi savaşları bulunuyor. Böylelikle bu oyunun seriye yeni bir soluk kazandırdığını söyleyebilirim. Çünkü bu oyunun ardından çıkarılan Assassin’s Creed Black Flag’de tamamiyle gemi savaşlarına odaklanılmıştı. Açıkçası gemi savaşları benim çok keyif aldığım bir olay. Her ne kadar suikastçi & tapınakçı savaşından biraz uzaklaşıldığı öne sürülsede gemi savaşları bence bu seriye çok yakışıyor. Yine de tabii burası kişisel tercihler meselesi. Gemi savaşlarında tayfanız çok hareketli ve gemiyi yönetirken komutlar doğrultusunda ateş açıyorlar. Ateş ederken attıkları çığlıklar ve zafer naraları oldukça etkileyici. Aynı zamanda düşman gemilerin verdiği reaksiyonlar da son derece başarılı.

Evren olarak çok geniş ve büyük bir evreni var. Şehirler,denizler,ormanlar,dağlar,ovalar oyunun her noktasında bir yaşam belirtisi var ki bu da açık dünya oyununu en iyi yapan unsurlardan biri. İsterseniz vahşi ormanda avcılık yapabilir, isterseniz şehirde insanların arasına karışabilir, isterseniz de denizlerde geminin kontrolünü ele alabilirsiniz.

Oyunda envanter sistemi bulunuyor. Böylelikle istediğiniz metaryalleri toplayabiliyorsunuz. Avladığınız hayvanlardan elde ettiğiniz nesneleri kullanabiliyor, aynı zamanda dükkanlardan da bir şeyler satın alıp envanterinize ekleyebiliyorsunuz. Bunlar genel olarak zırh güçlendirme ve silah yapımına yarıyor.

Oyunda at sürmek oldukça keyifli. Fare hassasiyeti çok iyi. Dövüş dinamiklerinde de pek çok yenilik yapılmış. Karakterimizin özel bir baltası var ve o balta ile gerçekleştirdiğimiz dövüşler çok güzel gözüküyor. Oyunda karşı atak sistemi bulunuyor. Size yapılan bir saldırıda karşı atak yaparak düşmanınızı öldürebiliyorsunuz. Aynı zamanda kombo da yapabiliyorsunuz. Birden fazla düşmana karşı savaşırken özellikle başarılı karşı  saldırılar yapmaya başladığınızda karakteriniz patlama yaşıyor ve hepsini birden hızlıca öldürebiliyor. Yani oyunu iyi oynarsanız bir ölüm makinesi olabiliyorsunuz. Öte yandan 18.yüzyılda geçen bir oyun olduğu için ateşli silahlar da var. Siz de ateşli silah kullanabiliyorsunuz. Dövüşler sırasında size birisi ateş ederken bir başkasını siper olarak kullanabiliyorsunuz veya yuvarlanarak konum değiştirebiliyorsunuz. Aksiyon olarak oldukça dolu olan oyun, hikayesi de kuvvetli olunca ortaya bir şaheser çıkıyor.

SONUÇ

Assassin’s Creed serisini seven bir oyuncuysanız ve henüz bu oyunu oynamamışsanız oynamanızı öneririm. Çünkü bu oyun seride bazı parçaları yerine oturuyor. Yani hikaye açısından kuvvetli ve diğer oyunlarla ilgili bilgileri de bu oyunda alabiliyorsunuz. Grafik ve oynanış açısından da kuvvetli bir yapım.

Puanımız: 9.0/10 

Artıları: Yenilikçi yapısı, yeni grafik motoru oyuna gerçekçilik katmış, hikayesi ve oynanışı kuvvetli

Eksileri: Ses senkronizasyon sorunları, bazı buglar

Etiketler: ,
Cyberpunk 2077 Hakkında İşinize Yarayabilecek İpuçları
Siege Survival : Gloria Victis Nasıl Bir Oyun? İnceleme
Biomutant İncelemesi
Snopy Direksiyon Seti Tavsiyeleri

Yorum Yapmayı Unutmayın :)