Asimetrik Oynanış Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Fahri Gün 19 Tem 2023 Oyun 109  0

Bu içeriğimizde asimetrik oynanışın tanımına değiniyor, asimetrik oynanışa ilişkin bilinmesi gerekenlere yer veriyoruz.

Oyunculara aynı oyunda farklı hedefler, yetenekler ve rollerin verildiği oyun tasarımı olan asimetrik oynanış sistemi, oyuncuların oyun içerisinde birden fazla role büründüğü çok oyunculu oyunlarda sıklıkla görülmektedir. Mesela bir oyuncu saldırgan rolünü oynamakta iken diğer oyuncu hayatta kalmaya çalışan kişinin rolünü üstlenebiliyor.

Hem zorlayıcı hem de benzersiz bir oyun deneyimi oluşturmak için heyecan verici ve ilgi çekici ögeler barındırmakta olan bir oynanış türü olarak öne çıkan asimetrik oynanışa verilebilecek önemli bir örnek olarak Dead by Daylight oyununu gösterebiliriz. Söz konusu oyunda dört oyuncu kaçmaya çalışan kişileri canlandırmakta ve diğer oyuncu da onları avlamaya çalışmakta olan bir katil rolünü üstlenmektedir. Dolayısıyla oyuncu hem kaçanın hem de kovalayanın psikolojisine bürünmektedir. Oyun içerisinde iki tarafın da kazanabilmek için hızlı reflekslere sahip olması ve stratejini konuşturması gereken bir ortam sağlanmaktadır.

Verilebilecek olan bir diğer örnek Friday the 113th: The Game yapımıdır. Söz konusu oyunda oyuncular ünlü korku filminden bilinen Jason Voorhees rolünü üstlenmektedirler ve diğer oyuncular geceyi sağ salim bitirebilmek için çaba sarfederler. Jason onları avlayıp öldürebilmek için çeşitli yeteneklere sahiptir. Diğerleri ise onu alt edebilmek adına hem takım çalışmasını hem de zekalarını kullanmalıdır. Bu bağlamda asimetrik oynanışı bulunan sevilen bir oyundur.

Asimetrik oynanışın olduğu daha pek çok oyun bulunmakta olup, bunlara gösterilebilecek diğer örneklerin de; Identity V, Dead Realm, Depth, Damnet, Zombie Panic! Source, The Ship : Murder Party, Sea of Thieves, SpyParty, White Noise 2 v.b. yapımlar olduğunu söyleyebiliriz.

Oyunlarda Başarım Sistemi
Hogwarts Legacy: Secrets of the Restricted Section Tam Çözüm
Starfield Hileleri
Oyun Dünyasında Kapalı Beta Süreci Hakkında Bilgiler

Yorum Yapmayı Unutmayın :)