Asenkron Tanımı ve Hakkında Bilgiler

Fahri Gün 24 Tem 2023 Oyun 136  0

Yazımızda video oyunu dünyasındaki asenkron terimine yer veriyor, asenkron oyunlara ilişkin olarak bilinmesi gerekenlere değiniyoruz.

Video oyunu dünyasında kullanılabilen asenkron terimi, tüm oyuncuların aynı anda mevcut ve aktif olmalarını gerektirmemekte olan, oyuncuların kendi hızlarında sıralı bir şekilde oynayabilecekleri video oyunu türüne denilmektedir.

Asenkron modu oyun tarzı daha çok mobil oyunlarda görülüyor. Oyuncuların aynı anda çevrimiçi olmadan birbirine karşı oynayabilmesini sağlamaktadır. Asenkron oynanış türünden pek çok video oyunu bulunmakta olup bunlardan biri Words With Friends’tir. Söz konusu oyunda oyuncuların harfleri bir oyun tahtasına yerleştirip kelimeler oluşturmaları, böylece puan kazanmaları mümkün olmaktadır.

Civilization VI oyunu ise strateji oyunu alanında asenkron oynanış sağlamaktadır. Oyuncular kendi medeniyetlerini inşa etmekte ve sonrasında oynamalarına mikan tanıyan asenkron bir moda sahiptir. Böylece oyuncuların zaman problemine takılmadan arkadaşlarıyla oyunu denemeleri sağlanmaktadır.

Verilebilecek bir diğer örnek Clash of Clans oyunudur. Söz konusu yapım mobil strateji oyunu olup, oyuncular oyunda kendi kalelerini inşa etmektedir ve kendi kalelerini savunurken oyuncuların kalelerine saldırmaktadırlar. Oyuncular diğer oyuncuların çevrimiçi olmasına gerek duymaksızın herhangi bir zaman zarfında saldırı yapabilirler.  

Asenkron oynanış tarzı bulunan video oyunları:

  • Draw Something
  • Empire Avenue
  • Europa Universalis III
  • Risk II
  • Age of Empires II
  • The Sims
  • Scrabble for Facebook
Oyunlarda Başarım Sistemi
Hogwarts Legacy: Secrets of the Restricted Section Tam Çözüm
Starfield Hileleri
Oyun Dünyasında Kapalı Beta Süreci Hakkında Bilgiler

Yorum Yapmayı Unutmayın :)