ARPG Teriminin Anlamı ve Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Fahri Gün 31 May 2023 Oyun 222  0

Yeni yazımızda ARPG teriminin ne anlama geldiği konusunda bilgilere yer vermekte ve hakkında bilinmesi gereken unsurlara detaylarıyla değinmekteyiz.

ARPG teriminin açılımından başlayacak olursak ;ARPG teriminin açılımı Aksiyon Rol Yapma Oyunları şeklindedir. Geleneksel aksiyon oyunlarının eyleme odaklanan ve derin karakter özelleştirme ile gelişim mekaniğiyle harmanlamış olan, bu bağlamda popülerliğe erişen bir tür olduğunu söyleyebiliriz.

Tarihin tozlu sayfalarına indiğimiz zaman ARPG formülünün gerçek anlamda ilk kez 1985 yılında piyasaya sürülen The Tower of Druaga isimli video oyunu ile mümkün hale geldiğini söyleyebiliriz. Ardından çıkan ARPG oyunları için adeta ön ayak olmuş olan The Tower of Druaga isimli video oyunu gerek karakter gelişimi, gerekse savaş mekanikleri ile adından söz ettirmiş olan ilk rol yapma oyunudur.

ARPG sisteminde yer alan dövüş sistemi genelde hack and slash oyunları ile benzer bir yapıdadır fakat bu bir zorunluluk da olmamaktadır. Arpg oyunlarında genelde karakterler gerçek zamanlı dövüşler yapmakta, bunun yanı sıra oyuncuların karakter üzerinde doğrudan kontrol sahibi olmaları sağlanmaktadır.

Köklü bir geçmişi olan ARPG’ye dair ilk iddialı oyunun 1980’li yılların ortasında geldiğini belirtmiştik. 1990’lı yılların başlarına doğru ise pek çok etkileyici ARPG oyunu daha çıktı. Bunlara örnek verecek olursak; Diablo, The Legend of Zelda video oyunlarını örnek olarak gösterebiliriz. Diablo’nun çıkışı “hack and slash” alt türünün yaygın hale gelmesine de neden olmuştu ve bu bağlamda oyun önemli bir eşik noktası idi.

ARPG’nin bazı alt türleri de bulunmaktadır. Söz konusu alt türlere yer verecek olursak;

Dungeon Crawler

Bu alt tür plansız keşif ve bunun yanı sıra eşya toplamaya odaklanmaktadır. Diablo serisinin bu bağlamda en popüler oyun serisi olduğunu söyleyebiliriz. Bir başka oyun örneği gösterecek olursak da Grim Dawn’ı belirtebiliriz.

Hack and Slash

Aksiyon dolu, en hızlı tempoya sahip olan video oyunlarıdır. Bu tarz oyunlarda oyuncunun ortaya koyduğu refleks ve aynı zamanda genel oyun becerisi son derece önemli olmaktadır. Söz konusu alt türün en önemli örneğinin de yine Diablo serisi olduğunu söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra Path of Exile yapımının da aynı türden önemli bir oyun olduğunu belirtebiliriz.

Öte yandan ARPG’nin; Aksiyon ağırlıklı ARPG, eşya odaklı ve hikaye odaklı ARPG gibi çeşitli türlerinin de bulunduğunu söyleyebiliriz. Aksiyon ağırlıklı olanlar; Bloodborne, Dark Souls gibi yapımlardır. Hikaye odaklı olanlar ise Dragon Age, Mass Effect gibi yapımlardır. ARPG’nin çok oyunculu türü de bulunmakta olup, çok oyunculu modlara sahip olan oyunlarda PvP modlarına da yer verilmektedir.

En popüler ARPG oyunlarına değinecek olursak; Dungeon Siege, Diablo, Path of Exile, Baldur’s Gate : Dark Alliance, Mass Effect, The Legend of Zelda : Breath of the Wild, Hellblade, Destiny , Lost Ark, Torclight II örneklerini verebiliriz. Eğer hala ARPG oyunu oynamadıysanız bir deneyerek şans vermenizi tavsiye ederiz.

Oyunlarda Başarım Sistemi
Hogwarts Legacy: Secrets of the Restricted Section Tam Çözüm
Starfield Hileleri
Oyun Dünyasında Kapalı Beta Süreci Hakkında Bilgiler

Yorum Yapmayı Unutmayın :)