ARM Tabanlı Windows 10 Cihazları Çok Fazla Kısıtlama İçerecek

Fahri Gün 19 Şub 2018 Bilgisayar 729  0

Microsoft ve Qualcomm iş birliği ile gerçekleştirilmekte olan ARM tabanlı Windows 10 cihazlar çok fazla kısıtlama içerecek. Çok sayıda uygulama ve oyun ARM tabanlı bilgisayarlarda desteklenmeyecek.

Windows 10 işletim sisteminin üreticisi yazılım devi Microsoft ile mobil dünyadan tandığımız ünlü çipset üreticisi Qualcomm, bir araya gelerek ARM tabanlı dizüstü bilgisayarlar geliştiriyor. Fakat ARM tabanlı dizüstü bilgisayarlar sıradan bir Windows 10 bilgisayarına göre epey kısıtlı kalacak.

x64 e x86 uygulamalar ARM tabanlı dizüstü bilgisayarlar tarafından desteklenmeyecek. Üstelik OpenGL 1.1 sürümünden sonra çıkan sürümleri barındıran oyunlar ve hile koruma sistemi bulunan oyunlar da yine desteklenmeyecek. Bu durumda ARM tabanlı bir bilgisayar sahibi, uygulamalardan ve oyunlardan kısıtlı olarak yararlanabilecek. Bazı belli ortak uygulamaları destekleyecek olan bilgisayar, 32 bit exe dosyalarını indirip çalıştırmaya olanak sağlayacak.

Performansı beklenenin altında kalmıştı

Geçtiğimiz aylarda cihaz ile ilgili bir performans raporu ortaya çıkmış, benchmark sonuçlarına göre istenen performansı sunamadığı anlaşılmıştı. Core i3 işlemci tek çekirdekte 3.692, çok çekirdekte ise 11.860 puan alıyorken onun eşdeğeri olan Qualcomm imzalı işlemci tek çekirdekte 1.202, çok çekirdekte ise 4.068 puan alabiliyor.

Ofis ve Okul İçin Kullanılabilecek Laptop Modelleri
Asus ZenBook 14 İncelemesi
Bilgisayarın iPhone’u Görmemesi Sorununu Çözme Yöntemi
Klasör Şifrelemek İçin Kullanabileceğiniz Programlar

Yorum Yapmayı Unutmayın :)