ARM FİRMASI YENİ CORTEX A9 İŞLEMCİLERİNİ TANITTI

KLavy3 23 Haz 2017 Bilgisayar 920  0

ARM ‘ nin heyecanla beklenen Cortex A75 ve Cortex A55  ile yeni Mali G72 GPU’sunu resmi olarak duyurusu yapıldı.  Yeni nesil akıllı telefonlarda kullanılacak olan bu yenilikler  arm cortex a9 işlemci özellikleri  oldukça yenilikler getirmekte.  Geleceğin grafik mimarisi olan ARM işlemciler 4K 90 fps ve HDR desteğini de yeni Mali-Cetus  mimarisi ile beraberlerinde getiriyorlar. Bu yeniliklerle beraber ARM Cortex A9 işlemci de bir çok akıllı telefonda karşımıza çıkan en çok kullanılan işlemcilerden bir tanesi. Cortek A9 işlemci hakkında en çok kullanılan işlemci olduğu ve en çok özelleştirme seçeneklerine sahip olduğu işlemci olması nedeniyle en çok tanınan işlemcilerin başında gelmekte. ARM Cortex A9 işlemci mimarisi Samsung,  Apple ve HTC gibi büyük firmaların cihazlarında kullanılmakta. Cortex A8 deki özelleştrime seçeneklerinden çok daha fazlasına sahip olan Cortex A9 işlemciler aynı zamanda İpad 2 lerde de kullanılacaklar. Ipad 2 tabletler de pek çok kişinin merakla beklediği tablet bilgisayarlar olarak bilinmekte.

CORTEX A 9 İŞLEMCİLER LİNUX LARDA DA ÇALIŞIYOR

Cortek A9 işlemcilerde çekirdek işlemcileri 1 çekirdek ila 4 çekirdek arasında hizmet sunuyor. İstenirse 1 çekirdek olarak kullanılabilirken istenirse 4 çekirdek hızında da kullanılabiliyor. Bu özelliği ile Cortex A9’ un günümüzdeki hızlı mobil cihazlarda rahatlıkla kullanılabilecek güçte olduğu görülüyor. Aynı zamanda Cortex A9 işlemci İOS larda, Android’ lerde de kullanılabildiği gibi Linux işletim sistemine sahip bilgisayarlarda da kullanılabilmekte. Önbelleklemenin 4mb a kadar çıkabildiği bu işlemci Cortex A9 800 Mhz den 2 . 0 GHz’ e kadar çıkabiliyor. Bu aralıklarda istenildiği gibi düzenlenip kullanılabilme imkanı sunulmuş.

YENİ ARM FİYATLARI

Cortex – A55  – Cortex – A75  işlemcilerin tanıtımları yapılmasına karşın halen daha en çok kullanılan işlemcinin Cortex A9 ARM çekirdekli olan mikro işlemcilerin olduğunu söyleyebiliriz. Arm işlemci fiyatları maliyetlerine göre 2+2, 2+4 veya 4+4 olarak yapılarına göre değişecek. Yeni gelecek olan modellerinde Cortex – A73 ile big little olarak adlandırılan formasyonu içinde Cortex A – 53 ile birlikte kullanılma imkanı sunabilecek. 275 liradan başlayan fiyatlarla Cortex A9 un yaptıklarına göre ekonomik olduğunu da söylememiz mümkün olabilir.

 

ÇEKİRDEK HIZI 32 SHADER

ARM Mali-G72 Cpu’ su ise Mali-G71’e göre bir haylı verimli, bu verimlilik artışının yüzde 25’ lerde olduğu söyleniyor. Çekirdek hızının 32 shader olduğu ve bununla yüzde 20 daha iyi performans yoğunluğu katkısına sahip olacağı öngörülüyor. Performans yoğunluğunun anlamı milimetre kare başına ne kadar performans sunulması ile hesaplanıyor. Makine öğrenimleri alanında ve araştırmalarında ise yüzde 17 daha çok başarı gösterdiği görülmüş.

Arm işlemci programlama  açısından Cortex A yüksek hız gerektiren bir seridir. ARM mimarisinin kullanıldığı işlemcileri programlayabilmek için Keil ve Iar gibi derleyicilere ihtiyaç duyulmaktadır.

 

Intel HD Graphics Güncellemesi Yapma Yöntemi
Masaüstü Bilgisayarları Aratmayan En Gelişmiş Tabletler
Disk Yazma Korumalı Hatasının Çözüm Yöntemi ( Windows )
Samsung Galaxy Tab S6’nın Lite Sürümü Çıkıyor

Yorum Yapmayı Unutmayın :)