Arcade Oyun Türüne Dair Bilinmesi Gerekenler

Fahri Gün 28 Ağu 2023 Oyun 250  0

Arcade oyun türü nedir ve arcade oyunlara örnekler nelerdir? İçeriğimizde Arcade oyun türüne yer veriyoruz.

İlk olarak 1970’lı yıllarda çıkmış olan; Restoran, alışveriş merkezleri, oyun salonları v.b. halka açık yerlerde bulunmakta olan insanların ilgisini çeken, onları oyun oynamaya itmekte olan bir video oyunu türü olarak kabul edilebilir. Arcade oyunlar ilk çıktıkları zamanlarda madeni para ile çalışan makineler ile anlaşılması kolay fakat ustalaşması zor olan oyunlar olarak ortaya çıkmışlardı ve basit mekanikleri bulunuyordu.

Arcade oyun tarihindeki mihenk taşı, Computer Space olarak kabul edilmektedir. Söz konusu oyun Uzay temalıdır ve oyuncunun uzay gemisini kontrol edip düşman gemilerini vurmaya çalışması üzerinedir. Fakat ticari başarılar elde edememiştir. Yine de ileride çok büyük bir ticari getiri ve popülarite sağlayacak olan pek çok arcade oyununun önünü açtığı ve onlar için önemli bir basamak olduğu bilinmektedir.

Arcade oyun dünyasındaki en popüler yapımlardan biri Atari’nin Pong oyunu olup, iki palet arasında bir topun ileri ve geri zıplamasıyla ilgili basit oynanış mekaniklerine sahiptir. Pong günümüzde geleneksel bir oyun olarak halen nostalji amacıyla oynanmaya devam etmektedir. Arcade oyun dünyasında Donkey Kong, Pac-Man, Space Invaders v.b. klasik efsaneler de piyasaya sürülmüştür ve çok popüler hale gelen oyunlar arcade türünü adeta sırtlamışlardır.

 Günümüzde arcade kategorisinin çeşitliliği artmış durumdadır. Dövüş kategorisi bunlardan biri olup, Mortal Kombat ile Street Fighter oyunları bunlara gösterilebilecek olan dövüş oyunlarıdır ve günümüzde de popüler oyan oyun serileridir. Aynı zamanda bulmaca oyunları, nişancılık oyunları, ritim oyunları ve spor oyunları içerisinde de zaman içerisinde arcade türü için pek çok oyun piyasaya sürülmüştür. Mesela bunlara Tetris, NBA Jam, NFL Blitz örneklerini verebiliriz.

Nier Automata Oyununa Yüzde 60 İndirim Geldi
Hellblade Steam’de 3 Dolara Düştü!
GTA 5’de Arabanın Üstünü Açma Yöntemi
Assassin’s Creed Shadows Artık Sipariş Verilebiliyor!

Yorum Yapmayı Unutmayın :)