Araçlarda Yolcu Güvenliğini Sağlayan Unsurlar

Fahri Gün 02 Haz 2022 Teknoloji 162  0

Yeni yazımızda araçlarda yolcu güvenliğini sağlamaya yaramakta olan unsurlara değinmekteyiz. İşte araçlardaki pasif güvenlik unsurları…

Otomobillerde yolcuların güvenliğini sağlayabilmek amacıyla çeşitli unsurlardan yararlanılmaktadır. Özellikle bazı güvenlik unsurları araçlarda yolcuların güvenliğinin korunması açısından önem arz eder.

Emniyet kemeri ve hava yastığı

Kazalarda büyük bir yaralanma olmaması amacıyla emniyet kemeri ve hava yastığının kullanımı son dderece önemlidir. Emniyet kemeri ve hava yastığı kişinin kaza anında başını ve organlarını büyük bir darbe almaktan korumak noktasında faydalıdır. Hava yastığı darbenin çoğunu emmek için kullanılır ve yavaşça sönmektedir. Bazı araçlarda çok sayıda hava yastığına yer verilerek yolcunun minimum zarar alması amaçlanır.

Elektronik araç kapatma

Bazı araçlarda yakıt sızıntısından başlayan yangının olasılığını azaltmak için aracı komple durdurabilecek kadar ileri seviyede elektronik güvenlik sistemi bulunuyor. Bir yakıt besleme kesme anahtarı ve pil yalıtım mekanizması ile mümkün olmaktadır. Özellikle bazı araçlarda aküden gelen elektrik kaynağına temas neden yakıt sızıntısı nedeniyle oluşabilecek yangın problemi böylece giderilebilmektedir.

Araçlarda çarpışma anlarında yolcuyu koruyabilmek için en önemli unsur ana kabinin güçlü olmasıdır. Ufalanma bölgesinden ana gövdeye kadar gelen darbede kabinin sağlam kalması amaçlanır. Böylece insan sağlığının korunması hedeflenir.

Yolcuların aniden yüksek hızda ileri veya geri hareket etmesine neden olan ani çarpışmalar ölümcül olabilen yaralanmalara neden olmakta olup, omurga, bacaklara ve baş bölgesine zarar verebilecek olan durumlarda araç tasarımı güvenlik elemanları konusunda zengin ise sürücü ve yolcular daha güvenli durumdadır. Günümüzde NCAP gibi kuruluşlar piyasaya sürülen araçların çarpışma testlerini yaparak ne kadar güvenli olduklarına yönelik olarak sonuçları yayınlamaktadır ve bu sonuçlar sayesinde sürücü olası bir kaza durumunda aracının ne kadar dayanıklı ve korunaklı olduğunu görebilme şansına sahiptir. Konuya ilişkin görüşlerinizi aşağıda yer almakta olan yorum bölümünden bildirebilirsiniz.

Fotoğraflarda Arka Plan Silmek İçin Kullanabileceğiniz Araçlar
Net Framework Hakkında Bilinmesi Gerekenler
HTS Kaydı Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Google Dijital Atölye Hakkında Bilgiler

Yorum Yapmayı Unutmayın :)