Apple, Yeni MacBook Ürünlerinde Klavye Konusunda Sürpriz Yapabilir

Fahri Gün 17 Mar 2018 Teknoloji 394  0

Apple’ın MacBook için son zamanlarda aldığı patentler epey konuşuluyor. Ünlü şirket, MacBook ürünlerinde devrim niteliğinde klavyeler üzerinde çalışıyor. Apple şimdi de dokunmatik, geri bildirim özellikli klavye üretiyor.

Geçen hafta Apple’ın çift ekranlı klavye için patent aldığı ortaya çıkmıştı. Şimdi de farklı bir çalışması ortaya çıktı. İddialara göre Apple, MacBook ürünleri ile entegreli bir şekilde dokunmatik, geri bildirim sağlayan klavyeler çıkaracak. Apple MacBook ürünlerinde pek çok amaç için kullanabileceğiniz dokunmatik ekranlı bir klavye  olacak.

Söz konusu klavyenin farklı dil ve emoji tarzlarında kullanıcıya hizmet edebileceği de gelen bilgiler arasında. Farklı diller kullanıldığında ona göre klavye dizimi bulunacak. Fiziki klavyeden ayrıldığı için tuşlar seçilen dile göre dizilebilecek. Aynı zamanda dokunmatik klavye üzerinde standart klayvelerde de gördüğümüz, bir içeriği durdurma, yeniden başlatma, geriye sarma, sesini kısma gibi özellikleri bulunacak.

Klavyenin sanal tuşları geri bildirim verebilecek. Bunun için tuşlara dokunsal tetikleyiciler yerleştirilecek. Böylece kişi tuşa basma hissiyatını kaybetmeyecek ve klavye üzerine bakmadan da yazabilecek. Elbette bu akıllı telefonlarda kullandığımız dokunmatik klavyelerdeki gibi sadece sesli ve titreşimli geri bildirim olarak da karşımıza çıkabilir. Fakat fiziki özel bir müdehale yapılacaktır.

Bunlar alınan patentler ve bazı sızıntılar ışığında ortaya çıkmış bilgiler olup taslak olarak da kalabilir. Yani Apple, uygulama aşamasında başarısız da olabilir. Buna karşı hazırlıklı olmak gerekiyor. Fakat bir aksilik olmadığı taktirde önümüzdeki yıllarda MacBook cihazlarında önemli bir değişimin yaşanacağını söyleyebiliriz.

Etiketler: ,
Kablosuz Kulaklığa Rağmen Kablolu Kulaklığın Tercih Edilmesinin Nedenleri
Steam’in Meşhur İndirim Döneminde Son Günlere Girdik
Google My Maps Hakkında Bilmeniz Gerekenler
DC Karartma Destekleyen Telefonlar

Yorum Yapmayı Unutmayın :)