Apple Silicon M1 Hakkında Bilgiler

Fahri Gün 01 Nis 2021 Teknoloji 389  0

Bu yazımızda Apple Silicon M1 işlemcilerle ilgili bilgiler verecek, avantajlarına ve dezavantajlarına değineceğiz.

Geçtiğimiz yılın son günlerinde, Apple Sicilion M1 ile kutudan çıkan MacBook Air ve MacBook Pro modellerini tanıtan Apple, özel işlemcilerinde ARM tabanı kullanmakta ve bu özel işlemcileri iPad ve iPhone modellerde bulunan A serisi işlemcilere benzemekte.

Apple’ın iPad Pro modellerinde bulunan işlemcisi, sektörde yer alan tüketici bilgisayarlarını performans olarak geride bırakarak bu yönüyle ses getirmeyi başarmıştı.  Apple zamanla işlemcilerini daha da güçlendirdi ve günümüzde Mac cihazlarına bile güç verebilecek kadar iyi hale getirdi.

Apple M1 işlemcileri düşük güç tüketimiyle yüksek verimliliği hedeflemekte olup, bu bağlamda gerçekten de düşük güç tüketimi ile iyi işler çıkarıyor. Bu durum batarya dayanıklılığı hususunda önemli oranda katkı sağlıyor. Ayı zamanda kendi işlemcileri sayesinde Apple gerek yazılım gerek donanım entegrasyonu bakımından daha güvenli bir hizmet sunabiliyor. Bu bağlamda M1 işlemcilerine geçiş güvenlik anlamında da daha iyi imkanları sunmuş oldu.

Apple’ın son işlemcilerindeki öne çıkan dezavantajlar ise bellek problemi ve harici grafik işlemci sorunu olup; Profesyonel uygulamaları kullanan kişiler MacBook Air ve MacBook Pro cihazlarında sıkıntı yaşayabilir çünkü bu cihazlar şu an maksimum 16 GB RAM için olanak sağlamakta. Daha yüksek bellek konfigürasyonu mümkün olmamakla beraber, Silicon M1 güçlü bir işlemci gibi gözüksede harici bir grafik kartı ekleme seçeneği de bulunmaması yine dikkate alınması gereken eksikliklerden biri olarak öne çıkıyor.

Abandonware Anlamı ve Hakkında Bilgiler
Analog Cihazlar Hakkında Bilgiler
Motor Yağı Konusunda En Başarılı Markalar
Artırılmış Gerçeklik Tanımı ve AR Kullanılan Oyunlar

Yorum Yapmayı Unutmayın :)