Apple Neden Eskisi Kadar Satamıyor?

Fahri Gün 04 Oca 2019 Mobil 688  1

Hazırlamış olduğumuz bu içeriğimizde Apple’ın son dönemde neden düşüşte olduğunu, neden eskisi kadar ilgi görmediğini irdeleyeceğiz.

Son zamanlarda Apple’ın ekonomik problemler yaşadığı, satış rakamlarının eskisine göre ciddi oranda düştüğü iddia ediliyordu ancak biz Apple cephesinden resmi bir açıklama gelene kadar kesin konuşmamayı seçmiştik. Fakat Tim Cook tarafından yapılan açıklamalar, bizi bu yazıyı hazırlamaya itti.

Apple iPhone satmakta sıkıntı yaşıyor

Son dönemde Apple’ın akıllı telefon satışlarında ciddi bir düşüş var ve bu düşüş ile ilgili Tim Cook tarafından da itiraf geldi. CEO Tim Cook, iPhone telefonların 2018 yılında beklentilerin altında kaldığını resmen itiraf etti. Tim Cook, yatırımcıları için bir mektup hazırladı ve bu mektupta 2019 yılının ilk çeyreğine ilişkin bir değerlendirmede de bulundu. Gelir tahminlerini biraz daha ufalttıklarını belirten Tim Cook, 2019’un ilk çeyreğinde minimum 89 milyar dolarlık bir gelir beklediklerini fiade teti. Fakat bu rakamın dahi son zamanlardaki gelişmeler nedeniyle biraz zora girdiğini ifade eden Cook, beklentilerinin 84 milyar dolara kadar gerilemiş olduğunu açıkladı.
Tim Cook tarafından yapılan bu açıklamadan sonra Apple’ın hisselerinde ani bir düşüş yaşandı. Fakat uzmanlar bu düşüşün yalnızca Apple’da söz konusu olmadığını, genel ekonomik daralma ile ilgili olduğunu söylüyor.

Apple neden iPhone satamıyor?

Akıllı telefon pazarı hususunda bilinmesi gereken nokta, hitap edilen kişilerin kalabalığı ve ilgisi. Dolayısıyla Çin pazarı her akıllı telefon şirketi için son derece caziptir. Ancak gerek Çin’deki ekonomik durum gerekse ABD ile Çin arasında yaşanan diplomatik kriz, Apple’ın Çin’de varlık gösterememesine neden oluyor. Dolayısıyla Apple, dünyanın en büyük akıllı telefon pazarı olan Çin’de dikiş tutturamadığı için bu durum satış rakamlarına doğrudan yansıyor. Her ne kadar dolaylı bir etki olsada Apple’ın eskisi kadar cazip teklifler sunamıyor olmasının da satış rakamlarındaki düşüşte etkisi olabilir. Apple yine hala pahalı ürünler satıyor ancak bu ürünleri cazip kılacak formülleri bulmakta biraz zorlanıyor. Bu da kurucunun ‘Herkesten farklı olarak ne yapabilirim?’ iş fikriyle biraz ters düşüyor gibi gözüküyor.
Etiketler: ,
Telefonu Aramalara Kapatma Yöntemi (Android)
Moto X30 Pro Telefonunun Tanıtılmadan Satışa Sunulması Bekleniyor
Hava Durumu Alanında En Başarılı Uygulamalar
Vivo V25e Teknik Özellikleri Belli Oldu

Yorum Yapmayı Unutmayın :)