Apple, Çin’de VPN Uygulamalarını Kullanmaya İzin Vermeyecek

ibrahim KIZILIRMAK 29 Tem 2017 Teknoloji 705  0

Teknoloji dünyasında en katı kurallara sahip olan ülkeler arasında Çin ilk sırada geliyor. Belli başlı internet sitelerinin kullanımı dışında, birçok sitenin kullanımına izin vermeyen ülkenin, son günlerde sosyal medya uygulamalarına karşı da çok katı kuralları sunduğunu biliyoruz. Son alınan kararda WhatsApp uygulamasının da dosya ve klasör paylaşımlarına sınırlama geldiğinin bilgisi verilmişti. Bu sınırlama haberinden sonra Çin tarafından bir açıklama daha yapılmış ve bu kez uygulamanın yasaklarını kaldırmak adına adımlar atan kullanıcıların da önüne geçmek için VPN uygulamalarının da yasaklanacağı açıklanmıştı. Bir bir VPN uygulamalarının yasaklandığı açıklansa da firmaların bu konuda alacakları kararların merak konusu olduğu görmüştük. Bu konuda ilk adımı atan firma ise Apple oldu.

Çin Genelinde App Store’dan VPN Uygulamaları Kaldırılıyor

Yapılan açıklamalar ve Çin tarafından alınan kararların ardından Apple’ın da VPN adımı geldi. Bugün açıklanan bilgilere göre Apple’ın VPN uygulamalarını sadece Çin bölgesi için App Store üzerinden kaldırılacağı öğrenildi. İlk olarak Çin üzerinden yayın yapan bir VPN uygulamasının geliştiricilerine gönderilen not ile ortaya çıkan gerçeklere göre Apple, Çin’in kararlarını destekleyecek adımlar atacak. Uygulamanın mağazadan kaldırılması konusunda geliştiricilere bir açıklama yaptığı görülen markanın, uygulamayı da mağaza üzerinden kaldırdığı da görüldü. Böylelikle Apple’ın Çin genelinde VPN uygulamalarının kullanımına izin vermeyeceği görülmüş oldu.

App Store

Teknoloji devi bunun için yaptığı açıklamada ise ülkelerin verdiği kararlara saygı duyacağını belirten ifadelerde bulundu. Apple, alınan karar doğrultusunda bölgesel olarak App Store platformunu düzenlemeye başlayacağını da göstermiş oldu. Apple’ın Çin genelinde VPN uygulamalarını bir bir engellemesinin yanı sıra, diğer ülkelerden yapılan App Store kullanımında böyle bir durumun söz konusu olmadığı da açıklanan bilgiler arasında.

Yani şu an için sınırlama da VPN uygulamaların kaldırılması da Apple’ın, Çin mağazasında uyguladığı bir işlem. Bunun dışında mağazalar için gelecek yeni kararlarında çok daha fazla merak edilmeye başlandığını söylemek gerekiyor. Apple’ın herkese açık resmi bir açıklama yapıp yapmayacağı ise merak konusu.

Etiketler: , , ,
Signal Nedir? Signal Hakkında Bilinmesi Gerekenler
iOS’ta Gereksiz Dosyaları Temizleme Yöntemleri
250 TL Bütçeyle Alabileceğiniz Hoparlörler
Office Dosya Düzenlemeleri iOS Üzerinde de Ücretsiz Oldu

Yorum Yapmayı Unutmayın :)