APK Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Fahri Gün 14 Ara 2022 Mobil 309  0

HTC telefonlarda sunulan Android 1.0 işletim sistemiyle beraber ortaya çıkan APK dosyalarına ilişkin olarak bilgiler veriyoruz.

APK dosyaları günümüzde akıllı telefonlarda yaygın olarak kullanılmaktadır. 2009 yılında Android 1.0 işletim sisteminin HTC telefonlar ile sunulmasının ardından kendisini göstermeye başlayan APK dosyaları zaman içerisinde oldukça yaygın hale geldi. iOS işletim sistemli cihazlara nazaran büyük bir avantaj sağlayan APK dosyaları kullanıcıların pek çok konuda işine yarayabiliyordu ancak pek çok izinsiz veri paylaşımı tehlikesinin de ortaya çıkmasına neden oldu.

APK dosyaları en çok kullanılan Android işletim sisteminde yaygın olarak bulunmakta olup, APK teriminin açılımı Android Package Kit şeklindedir ve Türkçe karşılığı Android Paket Kiti’dir. Google Play üzerinde yer alan uygulamaların cihaza mağaza hariç farklı bir yükleme türü olup, Windows işletim sistemlerinde yer alan EXE dosyalarına benzemektedir. APK dosyaları çeşitli programlar kullanılarak da açılabilmektedir. Kullanıcı APK dosyalarını kendisi değiştirebilir veya işleyebilir.

Kullanıcıyı uygulamayı kullanırken özgür bırakan APK dosyaları, kullanıcıya istediğini verebilmekte olup orijinal uygulamadaki gibi zaman, reklam, ücret gibi kısıtlamalara yer vermeyebiliyor. APK’nin masum olmayabileceği unutulmamalıdır. İnternet üzerinde zararlı APK dosyaları da bulunmaktadır çünkü orijinal uygulamalar kadar güvenli olmayıp tehlikeli olabilirler. Örneğin bir mobil uygulamayı kişi kendi internet sitesi üzerinden APK dosyası olarak sunabilir. O uygulama aslında Play Store gibi resmi mağazalarda olmayabilir ve hatta zararlı bir uygulama olabilir. Onun kontrol edilmemesi kullanıcıyı çalıştırdığı zaman risk içerisine sokmaktadır. Bu yüzden Android işletim sisteminde kullanıcıyı korumak için “Bilinmeyen kaynaklar” başlığı altında bir bölüm vardır ve bilinmeyen kaynaklardan indirme yapmak varsayılan olarak kapalıdır.

Kişi yine de dilerse devre dışı bırakarak bilinmeyen kaynaklardan APK dosyası indirip açabilir ancak bu tamamen kendi sorumluluğunda olan bir durumdur. Biz okuyucularımıza bir mobil uygulamayı kullanabilmek için resmi mağazalarından yararlanmalarını, eğer buna imkan yoksa da gerçekten güvenilir olan üçüncü taraf APK indirme platformlarına göz atabileceklerini söyleyebiliriz.

Etiketler: ,
WhatsApp Sohbet Kilitleme Rehberi
Hoparlör Temizliği Yapma Rehberi
iPhone Ekran Mesafesi Özelliğinin Aktifleştirilmesi Rehberi
Ödemeli Arama Yapma Rehberi

Yorum Yapmayı Unutmayın :)