AOC CU34P2C İnceleme

Fahri Gün 28 Tem 2023 Bilgisayar 186  0

Yazımızda AOC markasının CU34P2C isimli monitör modelini irdeliyor, monitöre dair bilinmesi gerekenlere, artı ve eksi yanlarına yer veriyoruz.

Kavisli yeni nesil tasarım yapısını kullanan AOC CU34P2C ürünü, sade bir yapıya sahip olsada zarif bir ürün olarak kendisini göstermektedir. Monitörün panel bölümünde üç kısmında çerçevesiz bir yapı yer almaktadır. AOC yazısının bulunduğu alt çerçeve bulunmakta ve bu çerçevenin inceltilmiş olmasının da dikkat çekici olan bir nokta olduğunu söyleyebiliriz.

Ayak desteği

AOC CU34P2C ayak desteği de sade bir yapıda. Tamamen düz bir ayak yapısı bulunmakta olan ürün yüzeye sağlam bir biçimde tutunmakta, ekranın sallanması gibi problemler meydana gelmemektedir. Ürünün ayak bölümünde dahili vidalama sistemine yer verilmektedir. Ayağı taktığınızda alt kısımda bulunan sıkıştırma anahtarını çevirip montajınızı böylece tamamlayabilirsiniz.

Kavis oranı

Modelin kavis yapısı 1500R seviyesinde olup, sade bir yapısı bulunan üründe herhangi bir RGB aydınlatma yer almamakta, aynı zamanda özel bazı motifler de bulunmamaktadır. Bu bağlamda cihaz sade bir monitör tasarımından hoşlananlara yönelik bir üründür.

Cihazın arka kapak bölümü de sade bir yapıdadır. HDMI gibi bağlantı portları yer almakta olup buna ek olarak USB port kısmı bulunmaktadır. Bu sayede monitörün kullanılabilirlik seviyesi artırılmaktadır.

Pivot hareketler

Ürünün bizce en önemli artısı pivot hareketler konusunda zengin olmasıdır. Kavisli ürünlerde genelde pivot hareketler çok sınırlı olur. Bu üründe ise eğme, dönüş açısı ayarlama, aynı zamanda yukarı aşağı yükseklik ayarları da yapılabilmektedir. Bunun yanı sıra ürünü duvara montaj ederek de kullanabilirsiniz. VESA P2 kelepçe uyumu da bulunmaktadır.

Ağırlık ve kutu içeriği

Cihazın ağırlığı 9.8 kilogramdır. Ürünün kutusunun içerisinde dik duruş standı ve ayak, monitörün kendisi, 1.8m HDMI kablo, 1.8m DisplayPort kablosu, 1.8m güç kablosu ve belgeler çıkmaktadır. Cihazda 1 adet DisplayPort 1.2, 1 adet HDMI 2.0, 4 adet USB 3.1 Gen 1, 3,5 mm ses jakı, 1 adet USB-C 3.2portlarına yer verilmiş durumdadır.

Teknik Özellikleri

AOC U34P2C ürünü, 16.7 milyon renk desteği sunmasının yanında %120 sRGB, %89 Adobe RGB ve %85 NTSC renk kapsamı sağlamaktadır. Ürünün ekranı 34 inç büyüklüğünedir. Yansıma engelleyici bulunan paneli vardır ve bu panel yüksek bir görüş alanı sağlamaktadır. Kavisli olmasının önemli bir avantaj sağladığı 34 inçlik boyutu dikkat çekmekte olup aynı zamanda 3440 x 1440 piksel çözünürlük değeri sunmakta, böylece özel bir görüntü deneyimi elde edilebilmesi sağlanmaktadır. Cihaz çözünürlük konusunda özellikle profesyonel kullanıcılara hitap etmektedir. İnç başına 109.7 piksel elde edilen ürün böylece çizim gibi işlerle uğraşan profesyonel kullanıcıların dikkatini çekebilir. 16.7 milyon görüntü rengi bulunan üründe oyuncuların vazgeçilmezi olan Adaptive Sync özelliği yer almaktadır. Ürün 100 Hz yenileme hızı sağlamaktadır ve bu bağlamda da profesyonel monitör için gayet yeterlidir.

Göz sağlığı

Pek çok monitörde yer almakta olduğu gibi U34P2C ürününde de göz koruma adına özel mod bulunmaktadır. Monitörün ayar bölümünden göz sağlığı modunu aktif hale getirebiliyorsunuz. Bunun yanı sıra monitörde flicker free teknolojisi bulunuyor. Bu sayede görüntünün titremesinin en aza indirilmesi sağlanmaktadır. Titreşimin azaltılması göz yorgunluğunu da azaltmaktadır. Aynı şekilde ürün, mavi ışık filtresi sayesinde kullanıcıların gözlerinin standart monitörlere nazaran daha az yorulmasını sağlamaktadır. Yine de artık bu teknolojilerin standart olarak kabul edebileceğimiz orta düzey monitörlerin büyük bir bölümünde zaten bulunduğunu da belirtmeden geçmeyeceğim. Yani sadece göz sağlığını düşünerek bu ürünü almanıza gerek yok.

Türkçe dli desteği var

OSD menüsü İçerisinde Türkçe desteğinin olması, özellikle monitör ayarlarını sık sık kurcalayan kimseler için son derece önemli olup, ürünün bu bağlamda Türkçe dil desteği sağlamakta olduğunu ve kolayca ayar yapılabileceğini söyleyebiliriz.

Rekabetçi bir oyun monitörü değil

Her ne kadar oyuncuların da iştahını kabartacak özellikleri bulunsada bu monitörün sahip olduğu panel yapısı bakımından oyunculara uygun olmadığını belirtmek gerekiyor. En azından rekabetçi oyuncular için bunu söyleyebiliriz ancak tek kişilik oyunlar için elbette bu monitör işinizi görecektir. Yani bu konuda biraz da tercihinize bağlı bir durumun olduğunu söyleyebiliriz. Mesela 100 Hz desteğinin bulunması rekabetçi oyunlarda işe yaramayacak olsada güçlü grafiklere sahip hikayeli oyunlarda zaten 100 FPS elde etmek zaten çok zor olduğundan gayet yeterli olacaktır. Adaptive Sync özelliğinin yer alması da bu noktada bir avantajdır.

Çevreci

CU34P2C monitörü, çevreci olarak tabir edebileceğimiz bir monitör modeli olup, TCO, EPEAT ve Energy Star şartları ile uyumluluk göstermektedir. Bunun yanı sıra plastik kısımlarının %85’lik bir bölümünün geri dönüştürülmüş plastikten üretildiğini belirtmek gerekmektedir. Bunların yanı sıra ürünün kutusunun da %80 oranında geri dönüştürülebilir olduğunun altı çiziliyor. Bu bağlamda çevreci bir monitör arayanlar tercih edebilir.

Sonuç

CU34P2C isimli AOC monitörünün genel olarak profesyonellere hitap eden ancak hikaye modlu oyunlar için de kullanılabilecek bir monitör olduğunu, kavisli olmasına rağmen pivot özelliklerinin çok kapsamlı tutulmasının en önemli avantajı olduğunu söyleyebiliriz.

Etiketler: ,
Low Level ve High Level Programlama Dilleri Arasındaki Farklar
Windows 11 Copilot özelliği otomatik olarak çalışması için tekrar teste alındı
Monster Markut M7 V6.2.4 incelemesi
Laptop Klavyesi Temizlemenin Püf Noktaları

Yorum Yapmayı Unutmayın :)