Ani FPS Düşüşünün Olası Nedenleri ve Engelleme Yöntemleri

Fahri Gün 23 Kas 2019 Bilgisayar 383  0

Ani FPS Düşüşü aslına bakarsanız genellikle FPS Drop tanımıyla dünya üzerinde bilinir. Peki ani FPS düşüşü yani FPS Drop oluşmasının sebepleri nelerdir? Gelin bir bakalım.


Frame Per Second ani olarak düştüğü zaman kasmalar meydana gelecektir. Bu kasmalar kullanıcıları bir hayli rahatsız edebilir. Peki ani FPS düşüşünün sebebi nedir? Gelin bir bakalım.


Uyumsuzluk


İlk olarak dikkat edilmesi gereken şey uyumun kontrol edilmesi. Bazen özellikle bir oyunda optimizasyon iyi olmadığı zaman ani FPS düşüşleri yaşanabilir. Bu gibi durumlarda uygulanabilecek çözüm metotlarından biri söz konusu oyunu güncellemektir.


Darboğaz


Ani FPS düşmesinin bir diğer ana nedeni de darboğaz yaşanmasıdır. Bu darboğaz, bir donanımın diğer donanıma göre çok daha zayıf veya çok daha kuvvetli gelmesi halinde yaşanır. Ani FPS düşüşleri gözlemlenebilir. Bu husus özellikle bazı oyunlarda daha da belirginleşecektir.


Ani FPS Düşüşünü Engelleme Yöntemleri


İlk olarak bilgisayarınızdaki Başlangıç kısmına giriniz ve Denetim Masası alanından Donanım ve Ses > Güç Seçenekleri bölümüne geçiş yapın. Sonrasında da Plan Ayarlarını Değiştir kısmına tıklayın.
Gelişmiş Güç Ayarlarını Değiştir kısmına tıklayıp sonrasında İşlemci Güç Yönetimi bölümündeki + simgesine tıklayınız. Sonra da En Düşük İşlemci Durumu ve En Yüksek İşlemci Durumu yazan kısımlarda + simgesine tıklayarak kısmı genişletin. Genişlettiğiniz alanda yüzdeliğin toplam %98 oranına getirmeye çalışın ve Uygula butonuna basarak işleminizi sonlandırın.


Daha kapsamlı bir ayarlama yapmak için:


İlk olarak bilgisayarınızda arama kutucuğuna girin ve arama kutucuğuna cmd yazıp Komut İstemi kısmına girin. Sonrasında .– powercfg -attributes SUB_PROCESSOR 0cc5b647-c1df-4637-891a-dec35c318583 -ATTRIB_HIDE– powercfg -attributes SUB_PROCESSOR ea062031-0e34-4ff1-9b6d-eb1059334028 -ATTRIB_HIDE kodlarını teker teker CMD içerisine yapıştırıp Enter tuşuna basarak çalıştırınız. Sırasıyla çalıştırdıktan sonra az önce bahsettiğimiz yöntemde ifade ettiğimiz adımları uygulamamız gerekiyor yani yine Güç seçeneklerinden %98 oranına getirmeniz gerekiyor.
Bu iki yöntem ani FPŞ düşüşünü durdurmayı garanti etmez ancak çoğunlukla kullanıcılara fayda sağlamaktadır. Siz de şansınızı deneyebilirsiniz.
Etiketler: ,
RedmiBook 15 Çıkış Tarihi ve Özellikleri Belirlendi
Termal Macun Sürerken Yapılan Hatalar
Bilgisayarlardaki Intel Çıkartmasına Dair Bilmeniz Gerekenler
Ofis ve Okul İçin Kullanılabilecek Laptop Modelleri

Yorum Yapmayı Unutmayın :)