Android Parmak İzi Okuyucusu Ayarlama

Fahri Gün 17 Şub 2019 Mobil 475  0

Android işletim sistemli mobil cihazlarda parmak izi okuyucusu nasıl ayarlanır? Hazırladığımız yeni makalemizde bu konuya detaylarıyla değindik.

Akıllı telefonlarda Android parmak izi okuyucusu sayesinde ekranın sizden başkası tarafından açılmasını engellemiş olursunuz. Eskiden desen ve şifre kilidi gibi koruma yöntemleri kullanılıyordu. Fakat bu yöntemler tam olarak koruma sağlamamakta çünkü mutlaka kırılabilme ihtimalleri var. Parmak izi tarayıcısı ise çok daha güvenli bir kilit yöntemi.

İlk olarak Ayarlar ekranını açın

Parmak izi okuyucusunu ayarlayarak telefonunuzu daha güvenli bir hale getirebilmeniz mümkün. Bunun için ilk olarak telefonunuzun Ayarlar ekranını açın. Parmak İzi Tarayıcı yazısını bulup dokunun. Bazı telefonlarda bu yazı Ayarlar ekranında doğrudan listelenmez. Listelendiği kısım ise Güvenlik kısmıdır. Güvenlik kısmını da Ayarlar listesinde bulabilirsiniz. Yani ilk olarak Ayarlar ekranına girin ve Parmak İzi Tarayıcı yazısını arayın. Eğer yoksa Güvenlik menüsüne girin. Telefonların çoğunda Güvenlik sekmesinin içerisinde bulabilirsiniz.

Parmak İzi Ekle yazısına dokunun

Parmak İzi Tarayıcı alanına girdikten sonra parmak izinizi atamak için gerekli menüyle karşılaşacaksınız. Ekranı Uyandır komutunun yanında bulunan tiki onaylayarak ekranı parmak izi tarayıcısı ile uyku modundan uyandırabilmeniz mümkün hale gelir. Alt kısımda bulunan Parmak İzi Ekle yazısına dokunup yedek bir ekran kilidi seçimi yapın. Çünkü çok nadir de olsa parmak izi tarayıcısı doğru çalışmayabilir.

Adımları tamamlayın

Daha sonraki ayarları kendinize göre kişiselleştirip Dokunun ve Kaldırın kısmına geldiğiniz zaman parmağınızla tarayıcıya dokunup kaldırdın ve bunu ekran titreşene kadar bir süre tekrarlayın. Kilidi tamamlama aşamasında aynı parmağı kullanmanız önem arz etmektedir. Kullandığınız parmak ile her zaman kilidi açacağınız için size zorluk çıkarmaması gerekir. Bu yüzden işaret parmağı en idealidir. Ardından ekrandaki komut değiştiğinde parmağınızı hafifçe hareket ettirin ve kenarları tarayın. Onay ifadesi belirecek ve işleminiz tamamlanacaktır.
Poco X3 GT İçin Güncelleme Çıktı
Tecno Camon 18 Telefonunun Tanıtımı Gerçekleştirildi
Xiaomi 12 Pro performans testinde görüldü
5000 mAh Bataryanın Dayanıklılığına Dair Veriler

Yorum Yapmayı Unutmayın :)