GhostCtrl Android

Android Kullanıcılarına Bir Kötü Haber Daha GhostCtrl Virüsü

ibrahim KIZILIRMAK 18 Tem 2017 Teknoloji 770  0

Android işletim sistemi Android 8.0 sonrasında maksimum güvenlik seviyesine ulaşacak. Google’ın daha önce Android 8.0 işletim sistemini açıkladığı konferans genelinde, güvenlik konusunda yapılan açıklamalar bu yönde olmuştu. Kullanıcılara çok daha güvenli bir işletim sistemi sunmayı planlayan Google’ın yeni işletim sistemi ne kadar etkili olur bilinmez ama şu n için her geçen gün yeni bir Android güvenlik sorunuyla daha karşı karşıya kalmaktayız. Fidye virüslerinin giderek yaygınlaşmaya başladığı son günlerde Android işletim sistemini sıkıntılı hale getiren birçok virüs ortaya çıktı. Fidye virüsleriyle uğraşılırken bu kez Android işletim sistemi için yeni bir Truva atı virüsü ortaya çıktı.

GhostCtrl Nasıl Bir Virüs?

Hollandalı güvenlik firması olarak bilinen Trend Micro tarafından keşfedilen yeni Truva atı virüsünün adı GhostCtrl olarak açıklandı. GhostCtrl adı verilen virüsün neden olduğu sorunlar ise hiç de azımsanacak türden değil. Fidye virüslerinin başka bir varyasyonu olarak öne çıkacak olan yeni virüslerin kullanıcıların cihazlarını tamamen ele geçirdiği ortaya çıktı. Üstelik cihazı hiç fark edilmeden ele geçiren ve siz standart kullanım yaparken telefon üzerinden verileri çekmeye devam eden GhostCtrl virüsünün, sensörleri ele geçirebildiği ve kamera dahil tüm sistemlerin izlenebildiği belirtiliyor. Dosyaları silme ya da değiştirme gibi özelliklere de sahip olan virüsün, arama kayıtlarına bile ulaşabildiği belirtiliyor.

GhostCtrl Android

En az fidye virüsleri kadar tehlikeli olan GhostCtrl Android virüsünün uygulamaların arkasına gizlenerek çalıştığı da belirtiliyor. Kullanıcıların korunması içinse düzenli olarak virüs programlarını güncellemeleri ve lisanslı virüs programlarını kullanmaları öneriliyor. Ciddi bir soruna neden olan virüsün tüm Android işletim sistemi sürümleri içinde etkili olduğunu da belirtelim. Güvenlik firmasından gelen bilgiler bu yönde.

Signal Nedir? Signal Hakkında Bilinmesi Gerekenler
iOS’ta Gereksiz Dosyaları Temizleme Yöntemleri
250 TL Bütçeyle Alabileceğiniz Hoparlörler
Office Dosya Düzenlemeleri iOS Üzerinde de Ücretsiz Oldu

Yorum Yapmayı Unutmayın :)