Android Disk Temizleme İşlemleri

Fahri Gün 16 Şub 2021 Mobil 769  0

Bu yazımızda Android işletim sisteminde disk temizliği yapma hususunda ayrıntılı bilgiler vereceğiz. İşte konuya ilişkin detaylar…

Android tablet ve telefonlara belirli aralıklarla yazılımsal olarak bakım yapmak gerekmektedir. Çünkü bu cihazlar zaman içerisinde çok fazla veri toplar ve söz konusu veriler cihazınızda fazladan yer işgal edebilir. Bu durumda disk temizliği yaparak cihazı ferahlatmak gerekmektedir.

Veri temizliği

Cihazınızda bulunan uygulamalar uzun süreli kullanıldıklarında oldukça fazla veri biriktirmektedir. Bu nedenle uygulama verilerinin zaman içerisinde temizlenmesi gerekmektedir. Bunu yapabilmek için telefonunuzun Ayarlar bölümüne, oradan da Uygulamalar bölümüne giriniz. Hangi uygulamaların ne kadar veri kullandığını gözlemleyip uygulamadaki veriler sizin için önemli değilse hem önbelleği hem de verilerinizi temizleyiniz. Ancak bu temizliği uygulamadan önce dikkatli olan çünkü bazı mobil uygulamaları olumsuz etkileyebilir. Örneğin Spotify gibi müzik uygulamalarında verileri temizlediğiniz zaman indirmiş olduğunuz müzikler silinir.

Gereksiz Dosya Temizliği

Eğer sık dosya indirmesi yapıyorsanız İndirilenler klasörü içerisinde işinize yaramayacak pek çok dosya bulunuyor olabilir. Dolayısıyla indirilen klasörü içerisinde yer alan gereksiz dosyaları temizlemenizi öneririz. Böylece diskinizde önemli oranda yer açılacaktır.

Medya aktarımı

Cihazınızın galeriler bölümünde yer alan video , fotoğraf gibi dosyaları farklı bir cihaza aktarmak veyahut microSD kart alıp harici depolama alanına aktarmak dahili depolama alanını rahatlatmak için kullanabileceğiniz yöntemler arasında yer alıyor. Aynı zamanda önemli olmayan dosyalarınızı bir bulut depolama servisinde saklamayı da deneyebilirsiniz.

Cihazın verimli olarak çalışabilmesi için boş bırakılması gereken alan:

Cihazınızı performanslı bir şekilde kullanabilmek için 8 GB bir depolama alanı için en az 1,6 GB boş alan , 16 GB için en az 3,2 GB boş alan, 32 GB depolama alanı için de en az 6.4 GB boş alan bırakmanızı tavsiye ediyoruz.

Etiketler:
WhatsApp Sohbet Kilitleme Rehberi
Hoparlör Temizliği Yapma Rehberi
iPhone Ekran Mesafesi Özelliğinin Aktifleştirilmesi Rehberi
Ödemeli Arama Yapma Rehberi

Yorum Yapmayı Unutmayın :)