Android Depolama Alanı Arttırma Yöntemleri

Fahri Gün 16 Ağu 2017 Mobil 1.104  0

Android işletim sistemine sahip cihazınızda depolama alanını nasıl arttırabileceğinizi anlatıyoruz.

Günümüzün en yaygın işletim sistemlerinden Android’in hafızası maalesef çok çabuk bir şekilde dolmaktadır. Bunun önemli sebeplerinden biri Android’in çok fazla yedekleme yapması ve dosya yöneticisindeki dosya kalabalığıdır. O halde biz işlemimize ilk olarak dosya yöneticisinden başlayalım.

Android işletim sisteminizdeki kullanmadığınız gereksiz dosyaları silerek işe başlayın. Mesela telefonunuzda bulunan eski ve pek izlemediğiniz videoyu silereek telefonunuzda yer açabilirsiniz. Videolar genelde sistemde ciddi bir yük yapmaktadır. Bunun dışında gizli dosyalardan yedeklenen dosyaları silerek de telefonunuzun dosya yöneticisinde ciddi bir alan açabilirsiniz. Yani kısacası telefonunuzda bulunan gereksiz, size lazım olmayan özellikle de çok yer kaplayan dosyaları silmekle işe başlayın.

Yardımcı Uygulama Da Kullanın

Dosya yöneticisinden temizlik yapmak her ne kadar etkili bir çözüm olsada pek pratik değil. Çünkü her seferinde tek tek dosyalarla uğraşmanız, zaman harcamanız gerekiyor. Ancak siterseniz bu işleri pratik bir şekilde yapan yardımcı uygulamaları Google Play Store’dan indirip kurabilirsiniz. Bu uygulamalar sisteminizde yer alan çerezleri ve gereksiz dosyaları silerek size bir alan yaratırlar. Üstelik bunu yapan pek çok ücretsiz uygulama bulunmaktadır. Örnek verecek olursak Ccleaner indirip kurabilirsiniz.

Müzik Depolamak Yerine Müzik Uygulamaları Kullanın

Akıllı telefonlarda müzik dinlemek bildiğiniz gibi olmazsa olmaz. Ancak müzikleri telefonunuzda depolamak ciddi bir alan kaybına yol açabilir çünkü müzikler sisteminizde resimlerden daha fazla yer kaplıyor. Bu yüzden müzikleri telefonunuzda sürekli depolamak yerine online bir müzik uygulaması kullanarak telefonunuzun daha boş olmasını sağlayabilirsiniz. Örnek verecek olursak Spotify indirip kurabilirsiniz.

Bulut Sistemleri

Günümüzde telefonunuzda boş alan yaratmak için kullanabileceğiniz pek çok bulut servisi var. Mesela Google Drive bunlardan birisi… Bu sistemler online olarak çalışır ve yüklediğiniz dosyaları belli bir boyuta kadar saklar. Siz de bu dosyaları telefonunuzda bulundurmak zorunda kalmazsınız.

microSD Kart

Elbette böyle bir makalede microSD Kart yani harici depolama kartlarına değinmemek olmazdı. Bu kartlar ile telefonunuzda ciddi bir alan açabilirsiniz. Bir telefon perakende satış mağazasına giderek telefonunuz ile uyumlu bir harici depolama kartı satın alıp taktığınızda cihazınızda ciddi ölçüde yeni bir alan olacaktır.

 

Realme V15 5G Modeli İçin Yeni Yazılım Güncellemesi Çıktı
Galaxy A52 İncelemesi
Huawei P30 Pro Güncelleme Aldı
Telefonun Kamerasının Farklı Yeteneklerini de Sergileyen 5 Üretken Yazılım

Yorum Yapmayı Unutmayın :)