Analog Cihazlar Hakkında Bilgiler

Fahri Gün 09 Ağu 2023 Teknoloji 88  0

Yazımızda analog cihazlara ilişkin olarak bilgilere yer vermekteyiz. İşte analog hakkında bilinmesi gereken tüm detaylar…

Analog cihazlar, video oyunlarını oynamak için kullanılmakta olan fiziksel kontrollü cihazlara denilmektedir. Analog ürünler trackballar, joystickler, gamepad gibi fiziksel olarak kullanılabilmekte olan her türlü kontrol cihazını kapsamaktadır.

Normal analog cihazlar gibi yalnızca açık ve kapalı durumları algılamalarının yanında çeşitli komutları da algılamakta olan oyun analog cihazları, böylece hassas bir kontrol yapısı sunmakta ve oyun deneyiminin daha iyi bir hale getirilmesini sağlamaktadırlar.

Joystick ürünlerinin kullanıma başlaması 1970’li yıllardan itibaren söz konusu olmuş, bu ürünler ilk kez arcade salonlarında yer alan makineler üzerinde kullanılmaya başlanmıştır. Daha sonrasında ev oyun konsolları için de popüler cihazlar haline dönüşmüşlerdir.

Genelde bir yönde hareket ettirilebilmekte olan bir çubuk veya belirli eylemler için kullanılabilecek düğmeden oluşan joystick ürünleri, oyunlarda hareketin kontrol edilmesi ve aynı zamanda silah ateşlenmesi v.b. eylemler için kullanılmaktadır. Uçuş türündeki oyunlarda halen kullanıldığını da belirtmek gerekmektedir.

Analog cihazlara verilebilecek olan bir diğer örnek trackballar olup, bilgisayar fareleri ile oldukça benzer bir yapısı bulunuyor. Oyunlarda kullanılması için tasarlanmasıyla Mouse ürünlerinden ayrılan trackball ürünleri, genelde bir yöne yuvarlanabilen bir top ve aynı zamanda eylemlerin tetiklenmesi için bir veyahut daha fazla düğmeyi içermektedir. Oyunlarda hareketin kontrol edilmesi, nişan alınması ve diğer oyun mekaniklerinin gerçekleştirilmesi amacıyla kullanıldığını söyleyebiliriz.

Günümüzde popüler durumda olan en yaygın analog cihazları ise oyun kolları yani gamepadler olup, söz konusu ürünler genelde iki analog çubuklu bir kontrol cihazına yerleştirilen çok sayıdaki tuştan oluşur. Oyun kollarının oyunlarda hareketin daha detaylı bir şekilde kontrol edilmeyi sağlamasıyla ayrıldığını ve günümüzde PlayStation, Xbox gibi modern konsollar üzerinden oynanmakta olduğunu da belirtmemiz gerekiyor.

Etiketler: ,
Abandonware Anlamı ve Hakkında Bilgiler
Motor Yağı Konusunda En Başarılı Markalar
Artırılmış Gerçeklik Tanımı ve AR Kullanılan Oyunlar
Razer Kraken V3 Hypersense İnceleme Rehberi

Yorum Yapmayı Unutmayın :)