AMD Crossfire Teknolojisi Nedir Ne İşe Yarıyor?

Fahri Gün 21 Ağu 2017 Bilgisayar 2.184  0

AMD’nin Crossfire teknolojisi, birden fazla grafik kartın aynı sistemde çalıştırılmasını ifade ediyor. Bildiğiniz gibi genelde grafik kartlar bilgisayarlar üzerinde yalnızca bir adet olur. Ancak bazen bir bilgisayara birden fazla grafik kartı takabilirsiniz. Bunun için özel Crossfire aparatı kullanıyorsunuz ve bunun yanında bilgisayarınızın güç kaynağının ve anakartının da Crossfire teknolojisini desteklemesi gerekiyor.

Crossfire, bir oyunda daha fazla FPS almanızı sağlıyor. Tabii yalnızca Crossfire destekleyen oyunlarda çalışıyor. Günümüzde pek çok oyun Crossfire teknolojisini destekliyor. Fakat, Crossfire zannettiğiniz gibi %100 gibi çok yüksek bir kazanım yaratmıyor. Söz konusu kazanım oyundan oyuna değişiyor. Bazı oyunlarda %20, bazı oyunlarda %50 gibi performans arttırımları söz konusu olabiliyor.

Yani Crossfire genel olarak oyunlarda daha yüksek FPS almanıza yaramaktadır fakat her oyunda çalışmamakta, çalışsa bile istenen verimde çalışmamaktadır. Ve aynı zamanda Crossfire yaptığınızda haliyle sisteminiz çok daha fazla elektrik harcamış olacaktır çünkü güç kaynağı artık bir yerine iki grafik kart besleyecektir. Özellikle de çok elektrik tüketen bir grafik kartınız var ise Crossfire teknolojisi başınıza iş açabilir.

Genel itibariyle Crossfire sistemi kurulmadan önce hangi oyunlarda kullanılacağı düşünülmeli ve ona göre bir plan yapılmalıdır.

 

 

Her anakart ve PSU Crossfire desteklemez

Crossfire  teknolojisini kullanmadan önce anakartınızın ve PSU yani güç kaynağınızın Crossfire teknolojisini destekleyip desteklemediğini iyi bilmeniz lazım. Bunun için anakartınızın üzerinde kaç adet grafik kart girişinin olduğuna bakmakla işe başlayın. Anakart üzerinde bir adet grafik kart giriş yeri var ise o halde zaten o sisteme iki adet grafik kart takmanız yani Crossffire yapmanız mümkün değildir.

Eğer anakartınızda iki adet giriş varsa ve anakartınız size istediğiniz verimi verebilecek ise o halde PSU yani güç kaynağınızıın gerekli gücünün olup olmadığına bakın. Bunun için grafik kartınızın tam yükte kaç Watt enerji harcadığını öğrenin ve güç kaynağınızın verdiği gerçek güç değerlerini analiz edin. Tüm sisteminizin parçalarının Watt değerleri ile iki adet grafik kartınızın Watt değerlerini toplayıp güç kaynağınızın toplam gücünden çıkarın. Eğer sonuç olumlu ise o halde o sistemde Crossfire kullanmanızda bir sakınca yoktur yani güç kaynağınız yetecek demektir.

Ofis ve Okul İçin Kullanılabilecek Laptop Modelleri
Asus ZenBook 14 İncelemesi
Bilgisayarın iPhone’u Görmemesi Sorununu Çözme Yöntemi
Klasör Şifrelemek İçin Kullanabileceğiniz Programlar

Yorum Yapmayı Unutmayın :)