Alan Derinliğine Dair Bilmeniz Gerekenler

Fahri Gün 04 Şub 2022 Teknoloji 260  0

Bu yazımıza alan derinliğinin tanımına değiniyor, alan derinliğiyle ilgili olarak genel geçer bilgiler veriyoruz.

Alan derinliği, üzerinde odaklama yapılacak olan bir objenin kişinin veya konunun önünde, arkasında açığa çıkan netlik sahasıdır. Alan derinliğinin sağlamakta olduğu en önemli avantajlardan biri alanı ön plana çıkarma olanağı sunmasıdır çünkü herhangi bir nesneyi ve objeyi netleştirip, geride kalan her şeyin flu hale getirilmesini sağlar. Bunu özellikle fotoğrafçılar kullanırken günümüzde gelişen akıllı telefonlarla beraber sosyal medya üzerinde kullanıcılar da uygulamaktadır.

Alan derinliği hususunda özellikle bazı unsurlar öne çıkmakta olup, söz konusu unsurlar ISO bilgileri, enstantane ve diyaframdır. Bu üçlünün doğru bir şekilde ayarlanması sayesinde mükemmel fotoğraflar çekilebilir. Diyafram açıklığının büyüklüğüyle aran derinliğinin büyüklüğü ters orantılı unsurlar olup, diyaframı ne kadar açarsanız alan derinliği de o kadar az olur. Diyaframı ne kadar kısarsanız da alan derinliği o derece büyük olur. 

Odak uzaklığının ayarlanması hususu ayrıca önem arz etmekte olup, alan derinliği kullanılan lenslerin sağlayabileceği odak uzaklığına göre etkilenmektedir. Odak uzaklığı arttığı zaman alan derinliğinde azalma meydana gelecektir.Alan derinliği diyafram açıklığına daha çok bağlı olup, diyaframı kısmak alan derinliğinin artmasına neden olacaktır. Daha küçük F değerleri ile arka planda flulaşma sağlanması mümkündür.

Python İndirme ve Kurma Yöntemi
Dijital Göz Yorgunluğundan Korunma Rehberi
ChatGPT İnternet Erişimi Verme Yöntemi
AirPods’u MacBook’a Bağlama Rehberi

Yorum Yapmayı Unutmayın :)