Akıllı Telefonunu Yenilemek İsteyenlere Önemli Uyarılar

Fahri Gün 29 Eki 2017 Mobil 299  0

Akıllı telefonunu yenilemeyi düşünenler için bazı uyarılarımız, önerilerimiz var.

Bildiğiniz gibi akıllı telefonların teknolojisi çok hızlı gelişiyor. Sürekli yeni akıllı telefonlar piyasaya sürülüyor ve bunları üreten pek çok kaliteli marka var. Yani rekabet fazlasıyla yüksek. Fakat bunlar telefonunuzu sık sık değiştirmeniz için yeterli bir sebep değil.

Aslında Apple, Google gibi şirketler de her yıl yeni yazılımlar çıkararak tüketim dünyasına hizmet ediyorlar. Bu yıl aldığınız bir telefon seneye yazılım olarak eskiyor bile. Yani donanım alanında yaşanan teknolojik gelişmeler kadar yazılım alanında da çok sık güncellemeler yapılıyor. Fakat dediğimiz gibi bunların ardı arkası gelmez. Sürekli teknolojik bir telefon sahibi olmanız için neredeyse altı ayda bir telefonunuzu değiştirmeniz gerekir.

Öte yandan telefonların fiyatları da hiç azımsanacak boyutta değil. Artık bilgisayardan daha pahalıya satılan bir yığın telefon var ve bunlar kendi aralarında giriş – orta – üst segment olarak ayrılıyorlar. Türk Lirası’nın Dolar ve Euro’ya karşı büyük bir değer kaybı var ve Türkiye’de fiyat politikası maalesef çok dengesiz.  Yüksek vergilendirmeler ile birlikte normalde uygun fiyatlı olan telefonlar dahi Türkiye’de çok pahalıya satılıyor. Akıllı telefon piyasasında da diğer ülkelere muhtaç olmamız da cabası. Yani yeni telefon alacaksak yine Euro veya Dolar ile ülkemize giren cihazlara mecburuz.

Sonuç itibariyle bizim size önerimiz telefonunuzda eğer büyük bir problem yok ise, kullanımınıza yetiyor ise yenileme yapmamanızdır. Gelişmiş ülkelerde bir kişinin aynı telefonu kullanma süresi 3 yıl iken Türkiye gibi  gelişmiş olmayan ülkelerde bu süre maalesef 10 ay. Bu, yapılan çeşitli araştırmalar sonucunda ortaya çıkmış.

Yani telefonu yenilemek istemenizin sebebi yeni modelleri takip etmek olmasın. Özellikle daha eski cihazın taksidi bitmeden yenisini almak cebinize büyük zarar verir.

Telefonlar Türkiye’de ilk satışa sunulduklarında genellikle çok pahalı olurlar. Eğer yeni bir telefon almak istiyorsanız bir telefonu çıkar çıkmaz almayın. Özellikle iki üç ay sonra fiyatlarında ciddi düşüşler olabiliyor.

Bu konu ile ilgili vereceğimiz öneriler bu şekildeydi. Yeni içeriklerimizde görüşmek üzere…

 

Etiketler:
Galaxy J3 2017 Telefonu Android Oreo Güncellemesi Aldı
İşte Haftanın En Popüler Akıllı Telefonları
Xiaomi MIUI 10 Güncellemesi Hatalara Neden Oluyor
Vestel Venus E2 Go Fiyatı Hakkında Sürpriz Gelişme

Yorum Yapmayı Unutmayın :)