Akıllı Telefonu Buzdolabında Bekletmek Cihaza Zarar Verebiliyor

Fahri Gün 14 Haz 2019 Mobil 324  0

Pek çok kişi akıllı telefonu çok ısındığı zaman telefonu buzdolabına koyarak çözüm sağlamaya çalışıyor.

Akıllı telefonlar özellikle yaz aylarında epey fazla ısınabiliyor. Ancak akıllı telefonlar çok fazla ısındığı zaman onları aniden soğuk bir ortama koymak son derece tehlikeli.

Telefonu aniden soğuk bir ortama koymayın


Telefonların ısınmasının hem performans hem sağlık açısından tehlike oluşturduğu bir gerçek ancak telefonu doğrudan soğuk bir ortama koymak yanlış bir hareket. Telefonun kalıcı olarak hasar almasına neden olabilir. Buzdolabında kalması özellikle ekran ve batarya tarafında hasarlara neden olabilir.

Cam kasalar daha çok etkileniyor


Cam arka kapak bulunan akıllı telefonlar bu durumdan daha çok zarar görebilir. Böyle bir eylemde bulunduğunuz zaman ürünün garanti kapsamından çıkacağını da unutmamanız gerekir.

Telefon ısısı yüksek değilken bile zarar görebilir


Cihazı buzdolabına koymak bazen ürünün bazılmasına neden olmaz ancak en iyi ihtimalle nem kapmasına sebep olur. Örneğin telefonu çalışıyorken değil kapattıktan uzun süre sonra buzdolabına koydunuz diyelim. Bu durumda telefon zaten çok sıcak değilken buzdolabına koyduğunuz için bozulma ihtimali düşer fakat lehimlerde bir sorun meydana gelebilir ve nem almasına neden olabilir.
Nem telefonlarda zamanla oksitlenmeye sebep olur. Dolayısıyla anakart hasarı meydana gelebilir ki bu hasar oldukça sıkıntılı olabilir.

Peki nasıl soğutmalıyım?

Telefonunuz çok ısındığında yapmanız gereken ilk şey fazla güç tüketen uygulamalar kullanıyorsanız bırakmak ve eğer güneş bir yerdeyseniz gölge bir yere geçmek. Ardından telefonu kapatın ve eğer imkanınız varsa içerisinde yer alan bataryayı çıkarıp mümkünse biraz serin bir yerde bekletin.
Poco X3 GT İçin Güncelleme Çıktı
Tecno Camon 18 Telefonunun Tanıtımı Gerçekleştirildi
Xiaomi 12 Pro performans testinde görüldü
5000 mAh Bataryanın Dayanıklılığına Dair Veriler

Yorum Yapmayı Unutmayın :)