Akıllı Telefonların Son Yıllarda Gelişen Muazzam Fonksiyonları

Fahri Gün 10 Oca 2020 Mobil 384  0

Yeni yazımızda akıllı telefonların özellikle son yıllarda epey gelişen muazzam bazı fonksiyonlarına değiniyoruz. Eğer bunları gerçekleştirebilen bir akıllı telefona sahipseniz gerçekten şanslısınız!

Akıllı telefonlar bundan 10 yıl kadar önce kendisini göstermeye başladı ancak ilk çıktıkları dönemde pek de bir akıllı sayılmazlardı. En büyük fonksiyonları dokunmatik ekrana sahip olmalarıydı ancak son aylarda piyasaya sürülen telefonların pek çok özelliğinin yanına dahi erişemiyorlardı.

İşte son dönemde çıkan telefonların sunduğu güçlü özellikler:

NFC

Son zamanlarda akıllı telefon dünyası NFC özelliğiyle kasıp kavruluyr. NFC tekniği sayesinde akıllı telefonlar çok daha pratik bir şekilde kullanılabiliyor.

Google Pay

Pay sistemi bir ödeme sistemi olup akıllı telefonlar ile ödeme yapmanızı sağlıyor. Aynı özellik iOS işletim sisteminde Apple tarafından da Apple Pay ismiyle sunuluyor. Mobil ödeme yöntemleri ile çok hızlı bir şekilde kolay yoldan ödeme yapmak mümkün oluyor.

Araç Çağırmak

Elbette eskiden de telefonunuzla taksi çağırabiliyordunuz ancak günümüzde bu durum Uber gibi servislerle çok daha farklı bir hal aldı. Uber pratik yapısıyla dikkat çekiyor ve önümüzdeki süreçte daha fazla popülerleşecek gibi gözüküyor.

Sesli Komut

Eskiden akıllı telefonları sesli bir şekilde algılayabildiği komut rehberde isim bulabilmekti. Bunun dışında kapsamlı bir sesli komut özelliği yoktu. Günümüzde ise sesli komut teknolojisi telefonlarda bir başyapıt haline geldi.

Kablosuz Şarj

Artık akıllı telefonları kablosuz bir şekilde hızlıca şarj edebiliyoruz. Eskiden ise kablosuz olarak şarj etme gibi bir imkanımız bulunmamaktaydı.

Oyuncu Telefonları

Eskiden oyuncu telefonu şeklinde bir tabir kesinlikle yoktu. Ancak günümüzde mobil oyunculuk epey gelişti ve güçlü grafiklere sahip oyunların türemesiyle mobil oyunlara özel akıllı telefonlar da çıkmaya başladı. Listemiz bu şekildeydi. Eğer sizin de aklınıza gelen farklı bir yeni akıllı telefon unsuru varsa aşağıdaki yorum kısmından bize bildirmekten çekinmeyin.
Yerli Üretim Akıllı Telefon Modelleri
Redmi Note 12 Pro’nun Donanımları Ortaya Çıktı
TikTok Jetonlarına İlişkin Bilinmesi Gerekenler
APK Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yorum Yapmayı Unutmayın :)