Akıllı Kilit Sistemi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Fahri Gün 01 Tem 2024 Teknoloji 83  0

Akıllı kilitlerin tanımına ve sahip olduğu özelliklerin neler olduğuna, akıllı kilit sistemi ile geleneksel kilit sistemi arasındaki farklara yer veriyoruz.

Akıllı kilit sistemi, günümüz teknolojisiyle özdeşleşen nitelikleri bir araya getiren, kullanıcıların hayatını kolaylaştıran kilit türü olup, geleneksel kilitlerden daha çok güvenlik sağlama hedefi bulunmakta ve bunu çoğu kez başarmaktadır.

Kilit sistemlerinden akıllı kilit sistemleri, uzaktan erişim hususunda destek sağlamaktadırlar. Bu sayede evde olmadığınız zaman da kapınızı açmanızı mümkün hale getirmektedirler. Evinize olan giriş çıkışları da kontrol etmenizi sağlayabilen akıllı kilit sistemleri, yeni gelişen teknolojilerden yararlanmakta, böylece ofis, ev gibi alanların güvenliğini maksimuma çıkarmaktadır. Bir akıllı kilidin Bluetooth ve Wi-Fi desteği bulunabilir ve böylece uzaktan kullanım için destek sağlayabilir. Sadece Bluetooth desteği olan kilitlere nazaran akıllı kilitler bağlantı sorunu yaşatmamasıyla da bilinir. Yalnızca Bluetooth özelliği olan bir kilit sisteminde bir süre sonra mesafe yönünden sorun meydana gelir. Dolayısıyla bu unsuru göz önünde bulundurmak gerekmektedir.

Akıllı kilitlerin pek çok farklı giriş seçeneği bulunmakta olup, telefon ile yakından veya uzaktan kilit açabilir veyahut parmak izi tanımasıyla giriş yapabilirsiniz. Aynı zamanda evinize girmesi için izin verdiğiniz kişilere yönelik özel bir kod veya çeşitli giriş yapma seçeneklerini uyarlayabilir ve böylece siz evde olmadığınızda örneğin oğlunuz eve girmek istiyor ise eve girmesini sağlayabilirsiniz. Akıllı kilitlerde giriş çıkışları gerçek zamanlı bir şekilde izleyebilmeye imkan tanıyan başlıca özellik Wi-Fi bağlantısı fonksiyonudur. Bu sayede kilidi koymuş olduğunuz yere kimin gelip gittiğini bilmeniz mümkün olur.

Uygulama fonksiyonları

Akıllı kilitleri kontrol etmek için genellikle akıllı telefon uygulamaları kullanılır. Söz konusu uygulamalar iOS ve Android mobil cihazlar için özel olarak geliştirilmişlerdir. Uygulamalar ile uzaktan kontrol mümkün kılınır. Bunun yanı sıra akıllı kilidiniz uygulama aracılığıyla, içeriye izinsiz olarak birinin girmeye çalıştığınızı tespit ettiği taktirde telefonunuza uyarı bildirimi göndermektedir. Aynı zamanda otomatik olarak polise veyahut güvenlik görevlisine haber vermesini de ayarlayabilirsiniz.

Endişeler

Akıllı kilit sistemiyle ilgili kullanıcı endişeleri, Wİ-Fi sistemini kullandığı için güvenlik sisteminin hacklenme olasılığıdır ve aynı zamanda internet veyahut elektriğin kesilmesi halinde sorun yaşama ihtimalidir. Bunun için pek çok kişi standart bir anahtar bağlantı noktasını da bulundurarak ve söz konusu anahtarı yanında taşıyarak çözüm bulmaktadır.

Doğal Dil İşleme Hakkında Bilgiler
Teknolojide Origami
Grafen Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Türksat 6a’nın Fırlatılmasına Saatler Kaldı!

Yorum Yapmayı Unutmayın :)