Akıllı Duvar Teknolojisi Yaygın Hale Geliyor

Fahri Gün 29 Nis 2018 Teknoloji 483  0

Üniversite öğrencileri tarafından oldukça dikkat çekici bir teknoloji üzerinde çalışılıyor. Yeni akıllı duvar teknolojisi, akıllı evlerinizi adeta şahlandırıyor.

Günümüzde teknoloji dünyasında adeta ‘Akıllı’ akımı yaşanıyor. Pek çok ürünün başına ‘Akıllı’ adı ekleniyor. Carnegie Mellon University tarafından geliştirilen bu yeni akıllı duvar teknolojisi, evlerin çok daha konforlu ve teknolojik bir konuma gelebilmesi adına önemli bir proje olarak karşımıza çıkıyor. Söz konusu duvarlar, önünde gerçekleştirilen hareketleri algılayıp bunları bilgisayar ortamına aktarabiliyor.

Üniversite öğrencileri tarafından söz konusu proje için bir isimlendirme de yapılmış. Hazırlanan bu projenin ismi Wall++ olarak adlandırıldı ve uzun uğraşların sonucunda ortaya çıkarıldı. Duvara yapılan hamleleri de aynen bilgisayar ekranına yansıtmayı başaran bu akıllı duvarın daha sayısız pek çok yeteneği bulunuyor.

Akıllı duvar sayesinde ortamdaki elektrikli cihazları kolaylıkla takip edebiliyor, bildirimleri çabucak alabiliyorsunuz. Elektromanyatik dalgaları toplamayı başarabilen Wall++, elektronik cihazları kontrol edip ışıklarını da ayarlayabiliyor. Söz konusu teknolojinin ilerleyen zamanlarda daha da gelişmiş bir hale gelip daha çok alanda kullanılabileceği ifade ediliyor.

İletken boya ve özel sensör kartları kullanan bu akıllı duvarların metrekaresi 20 Dolar’dan satılmaya başlandı bile. Yavaş yavaş yaygınlaşmaya başlayan bu akıllı duvarların önümüzdeki yıllarda epey popüler bir hale geleceği tahmin ediliyor.

Etiketler: ,
Office Dosya Düzenlemeleri iOS Üzerinde de Ücretsiz Oldu
EMUI 11 ile Sunulan Özellikler
WhatsApp Web Kullanırken Yararlanabileceğiniz Klavye Kısayolları
Adobe Alternatifi Programlar

Yorum Yapmayı Unutmayın :)