ABD, Sürücüsüz Otomobillerdeki Yedek Sürücüyü Kaldırıyor

Fahri Gün 27 Şub 2018 Teknoloji 379  0

ABD Kaliforniya, sürücüsüz otomobil testlerinin yapıldığı bir eyalet. Kaliforniya’da daha önce sürücüsüz otomobillerin test edilmesi, trafiğe açılması kararlaştırılmıştı. Şimdi de yedek sürücüyü kaldırıyorlar.

Sürücüsüz otomobil teknolojisi büyük bir hızla gelişmeye devam ediyor. Teknoloji şirketleri sürücüsüz otomobillerin daha yaygın bir hale gelebilmesi amacıyla çaba sarfediyor. ABD Kaliforniya, bu çabayı destekleyen bir eyalet. Uzun zamandır burada sürücüsüz araçların testi yapılıyor ve sonuçları analiz ediliyor. Görünene göre sürücüsüz otomobiller oldukça başarılı bulunuyor ve yakın zamanda otomobillerdeki yedek sürücünün kaldırılması amaçlanıyor.

İlk etap olarak sürücüsüz otomobillerin test edilmesine izin verildi. Ardından yedek sürücü şartıyla trafiğe açılmalarına izin verildi ve son olarak yedek sürücünün de kaldırılması gündemde. Böylece yollarda sadece yapay zeka bulunacak ve onu kontrol eden bir sürücü olmayacak. Bu kulağa çılgınca gelsede elde edilen başarılar göz ardı edilmiyor. Motorlu Taşıtlar Dairesi Direktörü Jean Shiomoto,  otonom teknolojisinin ileriye taşınması adına önemli hamleler ortaya koyduklarını söyledi. Artık yedek sürücü olmadan, tamamen yapay zekanın hüküm süreceği yollar için üreticilerle temasta olduklarını belirtti.

Kaliforniya İdari Hukuk Dairesi tarafından da sürücüsüz araçların yedek sürücü olmadan trafiğe açılması onaylandı. Testler 2 Nisan’da başlayacak.

iOS’ta Kısa Süreliğine Ücretsiz Olan, Fiyat Açısından Makul Uygulamalar
Bir Videoyu GIF’e Dönüştürmenin Püf Noktaları
Kablosuz Kulaklığa Rağmen Kablolu Kulaklığın Tercih Edilmesinin Nedenleri
Steam’in Meşhur İndirim Döneminde Son Günlere Girdik

Yorum Yapmayı Unutmayın :)