Abandonware Anlamı ve Hakkında Bilgiler

Fahri Gün 11 Ağu 2023 Teknoloji 279  0

Yazımızda abandonware terimine yer veriyor, abandonware hakkında bilinmesi gereken unsurlara detaylarıyla değiniyoruz.

Abandonware, üreticilerin, yayıncıların veyahut telif hakkına sahip olan kişilerin desteklemediği, kaderine terk ettiği, artık üzerinde herhangi bir bakım yapılmayan bir yazılımı veyahut oyunu ifade etmektedir. Abandonware bir içerik artık satılmamakta ve güncellenmemektedir. Yine de farklı şekillerde erişim sağlayabilmek ve kullanılabilir bir hale getirmek mümkün olabilmektedir. Ancak elbette abandonware bir yazılımı veya oyunu kullanmak siber güvenliği zedeleyecek bir unsur olarak tehlikeli olabilir veya keyif vermeyebilir.

Kendi içerisinde farklı türleri bulunmakta olan Abandonware çeşitlerine yer verecek olursak; Shareware, freeware, ticari abandonware gibi temel çeşitlerinin bulunduğunu söyleyebiliriz.

Ticari Abandonware

Önceden ticari bir şekilde satılmakta olan fakat artık satın alınamayan oyunu veyahut yazılımı tanımlamaktadır. Genelde bir şirketin herhangi bir yazılım veyahut oyun için desteğini sonlandırması, bir şirketin iflas etmesi v.b. sonucunda oluşabilir.

Freeware Abandonware

Üreticilerinin zaten ücretsiz olarak sunduğu ve ticari bir amaç için sunulmamakta olan bir yazılımı veya oyunu ifade etmektedir.

Shareware Abandonware

Sınırlı bir süreliğine ücretsiz olarak, deneme sürümü olarak sunulmakta olan, tam işlevselliğe erişebilmek için ise satın almayı gerektirmekte olan abandonware türü olarak öne çıkmaktadır.

Abandonware genelde çok eskiyen yazılım veya oyunlar olup, bu bağlamda daha önce piyasaya sürülmüş olan Monkey Island, Elite, Ultima, Wolfenstein 3D gibi oyun örneklerini verebiliriz.

İnovasyon ve Buluş Arasındaki Farklar
8D Ses Teknolojisi Hakkında Bilgiler
Gore-Tex Teknolojisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Veri Madenciliği Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yorum Yapmayı Unutmayın :)