A Disk Read Error Occurred Sorunu Çözüm Yöntemi

Fahri Gün 28 May 2022 Bilgisayar 595  0

Yeni yazımızda A Disk Read Error Occurred problemini ve çözüm yöntemini anlatıyoruz. İşte A Disk Read Error Occurred hatasını gidermek için uygulayabileceğiniz yöntemler.

En fazla karşılaşılan disk sorunlarından biri olarak bilinmekte olan A Disk Read Error Occurred hatasıyla ilgili yapılması gereken ilk iş disk bağlantılarının kontrol edilmesidir. Bazen masaüstü bilgisayarlarda meydana gelen titreşimden dolayı kabloda temas etme problemi yaşanmaktadır. Bu gibi durumlarla ilgili olarak BIOS ayarlarını kontrol etmenin öncesinde cihazınıza disk kablolarının sağlıklı olarak bağlandığından emin olmanızı öneriyoruz.

İlk yöntem : BIOS ayarları

İlk olarak Bios ayarlarından işletim sisteminizin yüklü olduğu diski ön yükleme sırasında en üst sıraya taşımanız gerekmektedir. Bunu uygulamak için bilgisayarınızın BIOS menüsünü açınız. Bilgisayarınızın BIOS menüsünü açmak için onu ilk başlattığınız sırada klavyenizden ilgili tuşa basmanız gerekiyor. İlgili tuş cihazdan cihaza değişiyor. BIOS menüsüne girdikten sonra BOOT sekmesine tıklayınız. Boot Options alanında diskinizi en üst sıraya taşıyınız. Ardından da F10 tuşuna basarak ayarlarınızı kaydederek sisteminizi yeniden başlatınız.

İkinci yöntem: SeaTools ile sabit disk kontrolü:

SeaTools internet sitesinde bulunmakta olan SeaTools Bootable dosyasını indiriniz. Sonrasında indirmiş olduğunuz imaj dosyasını RUFUS ile USB belleğe yazdırınız. BIOS ekranına girip ön yükleme seçeneklerinde USB belleği en üste getiriniz. Sisteminizi yeniden başlatarak işleminizi sonlandırabilirsiniz.

Meydana gelen sorun bazen RAM nedeniyle de oluşabilmekte olup, yukarıdaki iki yöntem işe yaramadı ise RAM slotlarını kontrol etmeniz isabetli olacaktır.

BIOS Pili Değiştirme Rehberi
Monster Kurucusu İlhan Yılmaz Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Grace Hopper Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Kioxia Exceria Plus İncelemesi

Yorum Yapmayı Unutmayın :)